Det torde vara många decennier sedan hyreshus senast gjordes från grunden i Skelleftehamn. Tvärtom har det rivits en hel del hus, eftersom det inte fanns efterfrågan på lägenheter.
Men den nya batterifabriken har förändrat bilden helt. Skellefteå kommun ser nu till att det byggs på många platser där det redan finns detaljplaner för att skynda på processen.
När det gäller Myrängen fanns en gammal detaljplan som medgav trevåningshus, men det gavs ändå bygglov för de nya husen som ska bli fyra våningar höga.
Arbetena började i våras med att det översta jordlagret togs bort, eftersom det innehåller tungmetaller och ska deponeras. Sedan började arbetena med själva husen.
Vid Norrans besök är två husgrunder precis klara för gjutning.
– Vi ska göra två hus i taget och lyfter då formarna mellan de två byggnaderna. De ska gjutas på traditionellt vis, säger platschef Michel Edberg, NCC.
Först när de två husen kommit under tak börjar man med de två nästa. Totalt ska det göras sex hus som står tillsammans två och två i vinkel. På den "gård" som skapas söder om husen blir det parkeringar, cykelskjul med mera.
– Mellan varje etapp blir det dessutom en större grönyta.
Det är en enorm aktivitet på området. Tre stora grävmaskiner är i arbete och man ser hur de tre etapperna är i olika fas. Ett 20-tal reflexklädda personer arbetar på bygget, i ur och skur eftersom det inte finns några tak ännu. De är främst anläggningsarbetare och maskinförare.
– Som mest kommer vi att vara cirka 65 personer, när även snickare, målare, elektriker och vvs-personal har anslutit.
– Vi ska gjuta grunderna till etapp två innan vintern, och sedan fortsätter grundläggningen till våren, säger Michel Edberg.
Etapp ett kommer att vara inflyttningsklar hösten 2024 och de sista flyttlassen väntas hösten 2025 till etapp tre.
– Det är roligt att få bygga i Skelleftehamn eftersom jag bor här. Det här bygget ligger mig varmt om hjärtat, säger Michel.
Ännu en nöjd Skelleftehamnare är grannen Inger Fenton som bor i hyreshusen strax intill och har sina fönster mot byggplatsen.
– Det ska bli trevligt att få utsikt mot folk och rörelse, och det är jätteintressant att följa bygget, säger Inger som själv jobbat i fastighetsbranschen.
Byggherre för de nya husen är Samhällsbyggnadsbolaget (SBB) och de görs av NCC.