Norran berättade om Casper 2018. Då var han tolv år gammal och hade just fått ett nytt hjärta – ett hjärta som gav honom livet tillbaka.
– Ja han levde på lånad tid kan man säga. Men hans död är ändå en chock, säger Tim sorgset.
Casper återinsjuknade under hösten 2022 och låg den sista tiden i respirator på sjukhus i Göteborg. Vännerna säger att det var svårt att inte få prata med honom på slutet.
– Men vi fick en fin sista sommar, med många minnen.
De minns Casper som en glad och driven person, full av påhitt.
– Jag kommer att sakna allt roligt vi gjorde tillsammans, säger Elliot Holmgren, som finns med på telefon.
Fredag den 27 januari dog Casper till följderna av sin sjukdom. När Tim fick beskedet ringde han direkt runt till vännerna.
– Vi sa att vi borde ta ut hans bil och göra ett minneståg. Det kändes som det enda rätta med tanke på vem Casper var.
Ett hundratal fordon slöt upp i karavanen, som leddes av Caspers bil med de närmsta vännerna, brodern och hunden Leo. För Tim var det en tröst att ordna minneståget, det hjälpte honom i sorgen och chocken. Nu känns det tomt, säger han.
– Men Casper tittar ner och ser allt vi gör för honom. Nu ska vi fixa hans bil, det har vi lovat hans mamma.
Caspers mamma Jenny har läst och godkänt den här texten. Hon säger:
– Det värmde oerhört i våra hjärtan vad hans vänner gjorde. Vi vill framföra en hälsning och tacka alla.