Linneás dröm som ICA-handlare blev verklighet – i Bygdsiljum

Linneás dröm som ICA-handlare blev verklighet – i Bygdsiljum

Bygdsiljum
Lästid cirka 3 min

Det är snyggt och prydligt i butiken. Vid en av kyldiskarna står Linnéa Mikaelsson på huk: ”Jag måste få in varorna”, säger hon och fortsätter jobba.

Vi har stämt träff på Linneás arbetsplats – ICA Nära i Bygdsiljum där hon tagit över som handlare. Det var den 1 juni 2022 som hon gjorde sin första arbetsdag i Bygdsiljum.

Hon kommer från Hudiksvall, har arbetat på totalt sex olika ICA-butiker, senast i Uppsala och säger att detta varit hennes dröm under lång tid – att bli ICA-handlare. 

Var brukar du handla? Frågar hon plötsligt. 

Jag blir lite överrumplad över frågan och svarar att det beror lite på. 

undefined

Jag tror att små butiker kommer att finnas kvar

Linnéa Mikaelsson

Handlare ICA Nära Bygdsiljum

Hon fortsätter att lasta in varor. Hennes telefon ringer, hon svarar, klämmer fast telefonluren mellan kinden och axeln och drar vidare med en kartong varor. Samtidigt som hon pratar sätter hon in produkter i en av kylarna som står längs ena väggen i butiken. 

Den korta historien om hur hon blev handlare i Bygdsiljum är att hon fick reda på att där fanns behov av en handlare, hon sökte och fick jobbet. 

– Jag kände till Skellefteå sedan tidigare men inte Bygdsiljum. Det är otroligt fint här, vacker natur och det finns en drivkraft i byn, säger hon och ler. 

Familjär stämning och trogna kunder

Hon säger också att hon gillar den familjära stämningen på orten och tycker att de boende är trogna sin lokala butik. 

Hon är 36 år och har arbetat inom ICA-koncernen halva sitt liv, eller närmare bestämt sedan hon var runt 15 år gammal. 

Hon bor i en lägenhet ett stenkast ifrån butiken och säger att hon jobbar rätt mycket. På fritiden löptränar hon och åker skidor, främst utför. Känns passande då att Bygdsiljum kan ståta med slalombacke. 

Linneá Mikaelsson

Bor: I lägenhet i Bygdsiljum. 

Ålder: 36 år. 

Familj: Sambo (numera särbo) som bor i Uppsala just nu. 

Fritid: Löptränar, åker skidor, vistas ute i naturen. Går gärna på restaurang. 

Linneás middagstips: ”Det ska gå fort så jaa, kantarellpasta”. Det är gott. 

Men visst, hon säger också att är mycket som ska klaffa för att driva butik. 

– Det var ju nytt för oss alla när jag kom hit och jag kan väl säga att jag har fått väldigt stor respekt för andra företagare, säger hon och fortsätter: 

– Jag vill understryka att vi gör det här tillsammans, jag och personalen. Jag skulle aldrig klara det här utan dem. 

undefined
Det är allting någonting att göra i butiken. Den här dagen ska varor in i kylarna.

Sedan hon tog över butiken har hon utökat personalstyrkan. I dag sysselsätts totalt sju medarbetare samt Linneá Mikaelsson själv, då. 

Stort mandat

Butiken omsätter lite drygt 15 miljoner kronor, närmare bestämt låg omsättningen på 15,3 miljoner kronor vid senaste bokslutet. Hon säger också att hon lärt känna andra ICA-handlare i Skellefteområdet och tillägger att man, som handlare, har stort mandat att ta egna beslut om sortiment. Något hon uppskattar. 

Den här förmiddagen är två medarbetare, förutom Linneá, i tjänst i butiken. Det är rätt bra snurr, kunder kommer och går. 

Vad tror du? Har små butiker på landsbygden någon framtid? 

– Jag tror att små butiker kommer att finnas kvar och här i Bygdsiljum finns oerhört många arbetsgivare, vi har runt trettiofem till fyrtio företag här, säger hon. 

Det är otroligt fint här, vacker natur och det finns en drivkraft i byn

Linnéa Mikaelsson

ICA-handlare i Bygdsiljum

Hennes sambo, eller särbo som det är nu, studerar i Uppsala. Linnéa säger att han är väldigt stöttande kring hennes satsning som handlare. 

– Det är klart att det är en stor omställning för oss och det krävs att båda är inställda på det. Det vi hoppas är att han kan få en tjänst häruppe när han är klar med sina studier, säger hon. 

Vad tror du att du gör om tio år?  

– Det är svårt att säga, jag försöker vara här och nu. Vi ska fortsätta utveckla butiken och göra den ännu bättre för våra kunder, säger hon.