IKSU klev förra säsongen som nykomlingar i elitserien. Det blev en tung säsong, där två vinster på 20 matcher och en sistaplats i tabellen blev resultatet.
Men det blev inget negativt kval, och IKSU behöll sin elitserieplats. Nu är Norsjötjejen Jonna Forsberg redo för den kommande säsongen.
– Det ska bli jätteroligt att dra igång igen. Man får hoppas att den här säsongen blir mer på riktigt, för förra året kändes det inte riktigt som att det var en säsong. Man saknade publiken väldigt mycket, säger hon.
Och för lite extra motivation tog de yngsta spelarna i laget, tillsammans med juniorer från Stöcke, JSM-guld förra helgen.
– Det var verkligen jättekul. Men kanske inte har haft den högsta motivationen nu, så det var extra kul, nu är man ännu mer taggad, säger Forsberg och fortsätter:
– Det var kul att vi ungdomar verkligen fick visa vad vi går för också. Det är inte bara de äldre som kan prestera, det kan vi också. Det var extra kul att lagkamraten Elma Olofsson blev allstar-center. Hon har verkligen kämpat och slitit och dragits med skador. Jag hoppas verkligen hon får chansen att visa det nu i elitserien också.
För egen del, hur känns det inför premiären?
– Jag tycker att det har känts bra. Vi har kört på ganska hårt de här veckorna och nött väldigt mycket på speldelar. Just nu har jag dragit på mig en överansträngning, så jag är inte spiker i helgen. Men jag hoppas att det går över snabbt.
IKSU inleder med bortamatcher under premiärhelgen, först mot Gislaved och därefter mot Engelholm. Umeålaget tippas ligga i botten av tabellen och även att åka ur, men förhoppningen är att slippa kvala, menar Forsberg.
– Jag hoppas verkligen att vi kan visa vad vi får för och kan hålla oss kvar. Det är inte så kul att tänka att målet är att hålla oss kvar, vi vill ju vinna och gärna slippa ett kvar. Jag hoppas att vi kan hålla oss några snäpp upp i tabellen, så att man inte ligger sist. Det tär ju på psyket också, att hela tiden ligga där nere.
Samtidigt ser 18-åringen fram emot att få nya möjligheter att utvecklas.
– Det allra roligaste är ju att man får spela mot Sverige bästa spelare. Det är kul att man redan i så ung ålder får vara med och uppleva det. Man får ta lärdom av allt vi är med om nu.