Norsjö började tävlingen starkt och vann sina två gruppspelsmatcher, den första mot Gislaved och den andra mot Ljungby vilket gjorde att man kom till slutspelet med en bra känsla och i en fin form.
I semifinalen väntade Jönköping där Norsjö vann med 2–0 efter två tajta set.
– Det var en rätt bra match, Jönköping var bra men vi gjorde det bra och vann. Vi kände oss ganska nöjda.
I finalen som spelades under söndagen var det dags att återigen möta Ljungby som på den andra sidan slutspelsträdet lyckats ta sig till matchen om titeln. Norsjö som vann det förra mötet mot klubben som huserar i Småland gick in som favoriter. Det första setet förlorade Västerbottningarna men man tog sig tillbaka och fick det att gå till ett tredje avgörande set. Ett set som blev rafflande där bägge lagen hade matchbollar, men där Norsjö föll tungt.
– Ljungby kliver ut och kör på medan vi är lite tagna av stunden. De vinner första ganska klart men vi får till spelet i andra och tar matchen till ett tredje set. I det avgörande setet vinner Ljungby med 17–15, säger Bergqvist och fortsätter.
– Vi gör en jättebra helg. Vi höll en hög nivå genom hela tävlingen, det är väl finalmatchen där vi är lite skakiga i första set och inte lyckas vända som är lite tufft för tjejerna, men med lite distans till det hela så kommer det kännas bra.
FAKTA
Ungdoms–Grandprix 2022.
Norsjö Volley: Vinner silver.