Allt talade emot en seger, och det såg ut som att Sverige fick ställa in sig på att snygga till siffrorna. Efter att ha tappat det första setet i returmötet mot Bosnien-Hercegovina under lördagen var Sverige utspelat i andra, och hemmalaget gick upp i en 2–0-ledning.
Men då reste sig Sverige, med både Norsjöfostrade Emmy Andersson och Skelleftepassaren Hilda Gustafsson i truppen. Gustafsson klev in i slutet av andra set, hjälpte till att snygga till siffrorna – och sedan kom vändningen.
– Jag är mest glad att vi lyckades komma tillbaka efter starten vi fick, säger Gustafsson dagen efter matchen.
Sverige, med Hanna Hellvig och Isabelle Haak som ledarfigurer, gick in med en ny inställning och tryckte snabbt till hemmalaget två gånger om för att tvinga fram ett femte och avgörande set. Bosnien-Hercegovina fick den bästa starten – men sedan drog gästerna ifrån.
Blott femton minuter tog det att avgöra dramatiken – och Sverige hade stått för en makalös vändning.
Vad är det som gör att ni klarar av att vända så?
– Någonstans vet vi att vi faktiskt kan vara bra och vinna mot tuffa motstånd, så jag tror att när vi börjat lita på det så går det också.
Gustafsson fick göra ett inhopp även i femte set, då för att serva. Hon är uttalad andrapassare, och har än så länge inte fått så mycket speltid. Men samtidigt är Skelleftedottern nöjd när hon väl fått kliva in på planen.
– Jag är nöjd med hur det gick i går (läs lördag), och jag litar på att vår coach gör det som han tror är bäst för laget. Det är klart att jag vill spela, men jag försöker att inte stressa fram någonting, säger 20-åringen.
Sverige har nu en match kvar i gruppspelet av Golden league, och kan ha chansen att spela om gruppsegern beroende på resultatet i onsdagens möte mellan Bosnien-Hercegovina och Belgien.
Dessutom kommer matchen spelas inför en rekordstor landslagspublik, då matchen i Lund nästa helg redan nu sålt mer biljetter än någonsin till en match på svensk mark.
– Det blir jättecoolt. Jag tror hela laget är taggade bara av tanken. Det blir en cool upplevelse, säger Gustafsson och lägger till:
– Dessutom vill vi ta revansch på Belgien.
Hur stora chanser tror du att ni har att avancera i Golden league?
– Jag har lite koll på hur det går i de andra grupperna, och om vi spelar så bra som vi kan i den sista matchen tror jag att vi har goda chanser.