Det var alltså den 5 februari 1925 som den anrika föreningen såg dagens ljus.
Från början var det Sävenäs och Kallholms IFK som föreningen hette. Nio år senare kom först Rönnskär in i bilden när en namnändring till Sävenäs/Rönnskärs IF blev officiell.
Från början var det fotboll, skidåkning och friidrott som var idrotterna under föreningens paraply. 1943 spelades den första ishockeymatchen, och 1957 såg simsektionen dagens ljus och 1967 var det bowlingens tur.
Framgångna har genom åren varit riktigt stora, särskilt inom friidrotten, fotbollen och ishockeyn. Värt att nämna är också Lars-Gunnar Hedlund, som vann sitt första SM-guld i styrkelyft 1992, och även Örjan Johansson på 100 meter och "Lillen" Burlin i stavhopp blev svenska mästare, där den senare också varit innehavare av ett svenskt rekord.
På 1960-talet var Rönnskärs IF en etablerad elitklubb inom hockeyn med tre sejourer i högsta serien med start 1956/57 och sista 1965/66, då man bland annat spelade i dåvarande högsta serien, division I norra, där vissa av matcherna spelades på den gamla uterinken i Skelleftehamn.
Värt att nämna Skellefteå AIK 4–3-besegrades, två gånger om dessutom, säsongen 1965-66 – segrar som sticker ut i Rönnskärs historia, och i dag fortfarande gärna pratas om.
1967 byggdes Skellefteå Isstadion och då flyttade A-lagsverksamheten dit.
En röd tråd under RIF:s 100-åriga historia är Jan-Åke "Ölis" Sandström, som för två år sedan klev åt sidan efter 65 års arbete i föreningen. Där han under åren tog sin an alla möjliga roller, utom den som kassör.
– Jag vill hellre vara i verkligheten; "på golvet" eller ute på plan, säger han och skrattar.
Idag kan Jan-Åke, som genom åren prisats stort för sitt föreningsarrangemang, och hela Rönnskärs IF se tillbaka på en häftig resa.
Vad tycker du sticker ut mest med Rönnskärs IF?
– Ja, vad ska jag säga? Vi har alltid präglats av en enorm laganda och det har varit vårt kännetecken. Större delen av åren har lagen präglats av spelare från Skelleftehamn, även om det har förändrats en del med åren. Förr var det verkligen så att man representerade sin by, sitt samhälle eller sin stadsdel.
"Ölis" hymlar inte heller med vad föreningen har betytt för samhället.
– Vi har ju tagit hand om de flesta ungdomarna, och redan 1961 fick vi pris som Sveriges bästa ungdomsförening av Expressen. Och det har alltid varit ordning och reda i föreningen.
Som 20-åring blev 79-åringen både tränare och lagledare för föreningens fotbolls- och ishockeylag.
Och "Ölis" blickar tillbaka med glädje.
– Nu var jag ju bara inblandad i den sista allsvenska säsongen, men i både ishockeyn och fotbollen har vi alltid varit starka.
Vad är du själv mest stolt över?
– Tillkomsten av Guldvallen och Kopparhallen, som jag tar åt mig stor ära för.
Vad har Guldvallen betytt för föreningen?
– Den har varit avgörande för vår överlevnad som fotbollsförening, skulle jag säga. Vi hade en utsliten gräsplan förut, och alternativet var en grusplan. Nu är det fotboll nästan året om.
En utmaning framöver för Rönnskär, och andra lokala föreningar, är att hitta folk till förtroendeposter till styrelsen.
– Det är den största utmaningen, för både oss och andra föreningar i den här kommunen. Att få föräldrar att ställa upp som ledare i ungdomslagen är lätt, men de flesta ledare följer sina barns idrottande och slutar sedan. Det gäller att få dem att fortsätta, men det är inte lätt.
Vad beror det på att det har blivit så, tror du?
– Samhällsbilden. Alla har det så stressigt numera, det var lite eljest förut.
– Sedan var ju idrottandet nummer ett förut bland fritidsaktiviteter, men nu har det utbudet blivit så mycket större med åren.
En gemensamt problem som flertalet klubbar står inför alltså, och vad gäller samarbete över föreningsgränserna är "Ölis" också ärlig med vad till exempel Västerbottens fotbollförbund har betytt för honom.
– Hade jag inte varit med där hade jag inte kunnat hålla på så här länge, det var nog räddningen för mig. Annars hade man varit alldeles för insnöad, för där fick man ta del av idrottens utveckling och hur det är i andra föreningar.
– Det var bra "input", som det heter nuförtiden.
Den 6 juni väntar det stora kalaset för Rönnskär Railcare IF, och förberedelserna har redan påbörjats.
– Vi har en grupp som arbetar med det stora firandet, som blir på Rotundan, och det är väl det enda som är bestämt just nu. Sedan blir det lite smågrejer innan dess också.
FAKTA
RÖNNSKÄR RAILCARE IF: DEN 100-ÅRIGA HISTORIKEN
1925: Den 5/2 1925 bildas Sävenäs och Kallholmens IFK. Idrotter: Fotboll, Skidor och Friidrott.
1930: Kamratvallen invigs.
1934: Namnändras till Sävenäs/Rönnskärs IF.
1943: Första ishockeymatchen spelas.
1943: RIF vinner DM i fotboll (DM större än serier då).
1946: Örjans IP invigs och föreningen antar namnet Rönnskärs IF.
1947: Föreningen bildar sektioner.
1948: RIF:s fotbollsjuniorer vinner DM och möter sen Brage.
1952: Publikrekord på Örjan när IFK Norrköping spelar tackmatch för Einar Karlsson, sedermera Einar Rönnskär Karlsson, det kom drygt 3 000 åskådare på matchen.
1952: Ishockeybanan nedanför Folkets Hus inviges.
1956: Ingemar Johansson uppvisningsboxas på Kamratvallen.
1956: Örjanshallens simhall invigs.
1957: Simsektion bildas.
1957-58: RIF spelar i ishockey Allsvenskan.
1958: RIF spelar DM-final i fotboll.
1958: RIF vinner DM i ishockey.
1959: Friidrottsgala på Örjan med de bästa friidrottare från Norden.
1959-60: RIF åter i ishockey Allsvenskan.
1961: Västerbotten vinner TV-Pucken för första gången. Två RIF-spelare deltar: Björn Lindberg och Hans-Olof Stralström.
1962: Örjans IP:s gräsplan invigs. Rönnskär IF erhåller ”Expressens junior” som Sveriges bästa ungdomsförening.
1965: Örjanshallens sporthall invigs.
1965: Örjan Johansson vinner 100 meter på SM.
1965-66: RIF åter i ishockeyallsvenskan.
1966: K-G ”Lillen” Burlin sätter svenskt rekord i stav, 4.82.
1967: Roger Nilsson utses till Sveriges bästa ishockeyjunior.
1967: Bowlingsektion bildas.
1968: Omklädningsrum och kansli byggs på Örjan.
1970: RIF vinner Junior DM i ishockey och avancerar till semifinal i JSM.
1971: RIF startar damfotboll i korpens regi.
1972: Rönnskärs IF och Clemensnäs IF går samman i ishockey och bildar CRIF. Jan-Åke Sandström erhåller Skellefteå kommuns ungdomsledarstipendium.
1975 och 1985: RIF 6:a i dåvarande div.3 fotbollen.
1978: RIF startar motionsbingo på Auragården, populärt.
1980: RIF köper Auragården av Boliden för en krona.
1985: Fotbollsderby på Örjan: RIF-AIK spelar inför 1021 åskådare, i hällregn.
1991: RIF vinner division IV. 21 segrar, en förlust.
1991: RIF slutar 2:a i division III-fotbollen.
1992: Lars-Gunnar Hedlund vinner sitt första SM i styrkelyft.
1995: RIF:s fotbolldamer spelar i division III.
1995: Innebandyherrarna spelar i division I.
1995: Länslaget-Pressen spelar på Örjan inför 1100 åskådare.
1996: Finland-Norge U21 damer spelar på Örjan. Ingående i Nordic Cup, med VFF som arrangör
2000: RIF:s damer vinner division V.
2001: RIF övertar driften av omk.rumms byggnaden.
2002: Jan-Åke Sandström erhåller Riksidrottsförbundets guldmedalj.
2003: Boliden/Rönnskärs innebandydamer spelar i division I.
2004: RIF ändrar namn till Rönnskär Railcare IF.
2005: Ett sportfält på Myrängen påbörjas.
2007: Ett samarbete med Innerviks SK påbörjas.
2008: Guldvallen invigs, konstgräsplan med värme. Kansli och Klubblokal flyttar till fd. Apotekshuset.
2013 Damlaget vinner division IV och flyttas upp till, genom en serieomläggning, division II.
2015 Herrlaget i fotboll spelar åter i förbundsserien division III.
2016 Innebandyn startar återigen ett herrseniorlag i innebandy.
2018 Konstgräsmattan på Guldvallen byts.
2020 Damlaget i fotboll går samman med Clemensnäs IF i division II. RIF får sin första kvinnliga ordförande, Emmelie Lundström.
2021 Damlaget i fotboll spelar under eget namn i division III.
2022 Herrlaget i fotboll vinner division IV men missar kvalet.
2023 Herrlaget i fotboll vinner division IV och avancerar till division III.
Landslagsmän från RIF (13st):
Fotboll: Einar Rönnskär.
Ishockey: Ove Andersson, Björn Lindberg, Karl-Sören Hedlund, Peter Helander, Curt Nilsson och Roger Nilsson.
Friidrott: Örjan Johansson, K-G ”Lillen” Burlin och Åke Sandström.
Styrkelyft: Lars-Gunnar Hedlund, Fredrik Jansson.
Innebandy: Mikael Nordvall.
Sammanställt av Jan-Åke Sandström.