Det har så smått börjat bli en återkommande tradition att Bygdsiljum MK är med och arrangerar en tävling i SM-serien.
– Jag vet inte om det börjar att vara tio år på raken nu. Vi är en av de större klubbarna på att arrangera och vi var ju också först att köra svenska cupen och SM-serien samtidigt, säger BMK:s ordförande Jörgen Ågren till VK-sporten.
Något datum är ännu inte satt, då arrangörerna behöver vänta in hur VM-serien bokas in. Preliminärt ser det ut som om tävlingen kommer att arrangeras i början mars.
VM-serien kommer inte att ha någon deltävling på svensk mark den här säsongen, däremot planeras det på nytt att en av deltävlingarna ska avgöras i Turkiet.
Ur ett politiskt perspektiv kan det anses kontroversiellt. Svemos hållning är att VM-serien borde ha placerats någon annanstans av många orsaker.
– Vi hade hoppats att vi inte skulle köra där i år, vi tycker inte att det är lämpligt, säger Tobias Eklund, grenansvarig för snöskotersektionen på Svemo.
Det blir även en rejäl kostnad och omständligt för alla förare att ta sig till Turkiet. VM-serien hade en deltävling inbokad i Turkiet redan inför årets VM, men på grund av en jordbävning ställdes tävlingen in.
Nu talar allt för att deltävlingen kommer att avgöras 2024 istället, trots att det i nuläget sannolikt inte kommer att vara någon förare från Turkiet kommer att vara representerad.