Tävlingshelgen inleddes på fredagen med 7.5 kilometer sprint och Ingela Andersson kunde ta en bra start med en snabb inledning fram till första skyttet där hon också klarade skyttet utan att tilldelas någon straffrunda. Där och då placerade hon sig på en andraplats i tävlingen och efter en snabb åkning fram till andra skyttet hade hon visserligen halkat ned till en fjärdeplats men med bara sju sekunders avstånd till ledande Alina Stramous från Rumänien.
Men när Arvidsjaursstjärnan nådde fram till det andra skyttet så försvann också vinstchanserna. Efter att ha kommit in till vallen på en fjärdeplats sköt hon då två bom vilket ledde till två straffrundor. De blev kostsamma när sex tävlande framför henne i fältet samtidigt klarade sig utan straffrundor, och övriga bara tvingades till en straffrunda.
Ingela försökte efter det andra skyttet att hämta ikapp i åkningen men halkade dessvärre ned flera positioner och när samtliga tävlande hade åkt i mål så kom svenskan att landa på en 18:e plats i tävlingen.
Norskan Ragnhild Femsteinevik vann tävlingen före två hemmatävlande tyskor och nämnda Stramous.
Under lördagen väntar 15 kilometers jakstart innan tävlingshelgen avslutas på söndagen med mixedstafett.