Den lilla värmböljan som kom i mars var falskt alarm. Vitbacken är lika vit och snöfylld, som den har varit under hela vintern. Däremot är det ingen aktivitet. Backen är stängd för säsongen, trots att det inte har varit påsk ännu.
Det är förstås något som är lite ledsamt för kvintetten Joel Robertsson, Anton Touma, Vinter Tjäck, Koston Stigbo och Kalle Olofsson, som alla är i yngre tonåren. De älskar att åka i backen och spenderar nästan all tid de kan i backen. När den är öppen. Tre av de unga killarna tävlar, de två andra siktar på att börja tävla kommande säsongen.
Joel, Anton och Kalle tävlade för en vecka en sedan i Funäsdalen. Det var säsongsavslutning i Swedish slopestyle tour.
– Det har varit lite upp och ned. Däremot är jag väldigt glad över min slutpoäng. Jag blev fyra av 50 personer, men var inte långt ifrån tredjeplatsen, säger Joel.
Han har tränat hårt senaste året och förbättrat sitt favorithopp från en cork 1080, till en dubbelcork 1080.
Att åka skidor är det största intresset för den unga talangen, som tillsammans med sina kompisar hade det lite motigt inför den sista tävlingen. Vitbergsbacken hade redan då stängt för säsongen.
– Lite ringrostigt blev det, men vi fick åka en dag innan sista tävlingen för att träna lite.
Kalle Olofsson har kört Swedish snowboard tour och har varit med i fyra av fem tävlingar. Han har lyckats riktigt bra. Han slutade trea i den sista tävlingen och blev även trea totalt.
– Jättekul att det har gått så bra.
Vad har du för favorithopp?
– Backside 360. Målet framöver är att göra en backside cork 7.
Algot Warg Touma har också tävlat och är glad över den utveckling han har känt.
– Jag är mer stabil på tricks och så har jag lärt med lite nya tricks. Jag har inget favorittryck, men det jag är mest nöjd över är att jag har lärt mig en cork 7.
Han har varit i två tävlingar den här säsongen.
– Det som har varit bäst är att jag gjorde riktigt bra åk.
Vinter Tjäck är en av många unga åkare i tidiga tonåren som älskar att vara i backen.
– Jag har tränat nästan varje dag i vinter. Nästa år hoppas jag börja tävla.
Vad är det bästa med slopestyle?
– Det spelar ingen roll hur duktiga man är, man kan göra vad man vill. Och alla kan vara med.
De som tävlar representerar i dagslägen en umeklubb. Algots pappa, Anton, är en av flera föräldrar som hjälper till ideellt.
– Tidigare fanns den här verksamheten under friluftsfrämjandet, som även skötte backen. Nu är det inte så längre, men tanken är att organisera oss, så det blir lättare för alla parter, säger Anton.
Det är föräldrar till åkarna som har skött en hel del i Vitbergsbacken.
– Vi har tagit hand om parken i år. Det har fungerat ganska bra. Killarna har ju hjälpt till enormt mycket. Däremot är det förstås synd att backen har stängt tidigt.
Har du fått någon förklaring?
– Det har varit svårt med kommunikationen i år. Kanske framförallt för att det inte riktigt har funnits någon ansvarig från kommunens håll. Så vi har inte fått någon riktig förklaring. Ryktesvägen pratas det om att den stängde för att det var ”sommar”. Det var ju lite varmare en vecka tidigare. Över påsken borde man ha haft öppet, avslutar han.