Det blev kanske inte en drömstart för Skellefteå AIK:s senaste nyförvärv Tom Pyatt när han kom fram till Skellefteå Airport under måndagskvällen. Han och hans frus bagage kom nämligen inte fram då det fastnat på flygplatsen i Amsterdam.
Men det har hänt förut berättar Pyatt när Norran fick sig en kort pratstund med honom framför informationsdisken på flygplatsen.
– Förutom strulet med bagaget så har det varit en bra men lång resa som tagit över 20 timmar. Och när man flyger så länge brukar alltid något gå fel på vägen. Vi är bara glada att vi har kommit fram till slut och ser fram emot det här nya äventyret, säger Pyatt och skrattar.
Så varför blev det Skellefteå AIK?
– Jag har hört bra saker om den svenska ligan som visade mest intresse för mig. Och när jag och min agent kollade runt och pratade med AIK:s tränarstab så lät det bra. Jag har velat gå till ett lag som verkligen var intresserad av mig och det var AIK.
Första kontakten mellan AIK och Pyatt togs för två veckor sedan. Därefter gick det snabbt när alla parter var överens då Pyatt inte tänkte mer än 24 timmar innan han tackade ja, berättar han.
Förutom erbjudandet från AIK mottog Pyatt och hans agent även erbjudanden från ligan i Schweiz bland annat.
– Jag vill inte säga exakt vilka andra klubbar som vi pratade med för nu är jag här och jag är nöjd med mitt beslut. Jag gjorde en snabb googlesökning för att kolla in Skellefteå. Min fru och jag är ganska enkla som personer då vi växte upp i en mindre stad och vi ser fram emot att se vad den här har att erbjuda. Sen gillar jag att spela med svenskar då de är väldigt snälla. Tror jag har aldrig mött en dålig svensk spelare i NHL eller AHL.
På tal om de ligorna, vad säger du om dina senaste säsonger i Senators och Comets?
– De var tuffa då det inte blev en så bra start och vi hamnade i en dålig situation som var svår att komma ur. Och sen blev jag nerskickad till AHL, men jag tog mig igenom det och ser nu fram emot att studsa tillbaka i den här ligan.
Är du bra på att studsa tillbaka?
– Ja, jag tycker det då jag är mentalt tuff och gärna vill bevisa för de som tvivlar att jag fortfarande kan spela på en hög nivå. Och jag ser fram emot att få komma hit och spela center. Men utöver det har jag inte så mycket förväntningar då jag inte spelat i SHL innan. Allt är nytt, men det kommer bli ett spännande nytt kapitel i min karriär.
Kommer du vara med på första ispasset i morgon?
– Jag hoppas det om mitt bagage kommer hit i tid, men jag är redo att hoppa in på isen när som.
Men eller utan väskor har ju Pyatt mycket NHL-spel i kroppen. Över 400 matcher i runda slängar. Och om han kommer vara med på isen under tisdagen får han lite NHL-känsla då det kommer finnas med NHL-spelare från bygden, precis som i fjol.
– Vi kommer i vanlig ordning att presentera Skellefteå AIK:s spelare och sedan de NHL-spelare som kan vara med. Det är mellan 10-15 NHL-spelare. Sedan blir det en match med mixade lag och en skills competition, säger marknadschefen i AIK, Håkan Billing.