Laddat inför årets Norsjö Beach

86 lag kommer 2–4 augusti att tävla under Norsjö Beach. Tävlingarna genomförs på sex banor på parkeringsplatserna utanför Medan i Norsjö på en 3 000 kvadratmeter stor yta som fyllts med sand.

Malina Fransson och Tomas Bergqvist är två av de 240 spelarna och ledarna i Norsjö Volley som på olika sätt arbetar med Norsjö Beach.

Malina Fransson och Tomas Bergqvist är två av de 240 spelarna och ledarna i Norsjö Volley som på olika sätt arbetar med Norsjö Beach.

Foto: Lars Westerlund

Norsjö2024-08-01 05:00

Nyheten i korthet

  • Norsjö Beach, en årlig beachvolleybolltävling, genomförs 2-4 augusti med 86 lag på sex banor i Norsjö, efter att ha ställts in under pandemiåren 2020 och 2021.
  • Tävlingen, som startade 1996, har växt till ett stort hemvändarevenemang och lockar både lokala och nationella spelare.
  • Utöver tävlingarna erbjuder evenemanget barnaktiviteter och kvällsunderhållning, tack vare det starka stödet från lokala företag och över 240 deltagande spelare och ledare.

1996 genomförde Norsjö Volley den första upplagan av Norsjö Beach på parkeringen utanför dåvarande Hotell Inlandia. 

 – Det började i liten skala med ett tiotal lag och sedan har tävlingen successivt växt och utvecklats till det stora hemvändareventet i Norsjö efter att Storhälja gick i graven i mitten av 90-talet, säger Tomas Bergqvist, huvudtränare i Norsjö Volley.

undefined
Emelie Johansson och Jonna Nilsson jublar efter att ha vunnit damfinalen i Norsjö beach 2023.

Tävlingen har genomförts varje år, förutom under pandemiåren 2020 och 2021. Sedan 2016 håller man till på parkeringarna utanför Medan.

– Första året efter pandemin hade vi en dipp ner till 60 lag men redan 2023 var vi uppe på samma nivå som idag, berättar Tomas.

Genom åren har många av Sveriges bästa beachvolleyboll- och volleybollspelare deltagit i tävlingen.

undefined
"Första året efter pandemin hade vi en dipp ner till 60 lag men redan 2023 var vi uppe på samma nivå som idag", berättar Tomas Bergqvist.

– Bland andra David Åhman som nu slåss om OS-medaljerna i beachvolleyboll. Han vann ungdomsturneringen ett år. Sedan har vi ju många nuvarande och tidigare volleyspelare från Norsjö som håller mycket hög klass.

I måndags genomfördes en Queen of the Court-tävling som uppvärmning inför Norsjö Beach. Segrade då gjorde Malina Fransson. Kusinerna Emelie Johansson och Jonna Nilsson vann damklassen i Norsjö Beach i fjol och herrklassen vanns 2023 av Simon Lundström och Mattias Vessberg från Umeå.

undefined
De tävlande kommer främst från Västerbotten och Norrbotten men även en hel del hemvändare ställer upp.

– I elittävlingen tävlar 31 lag på söndag. 22 motionslag ställer upp på lördag och på fredagen har vi 9 ungdomslag, 18 amatörlag och 6 företagslag. Totalt handlar det om över 250 deltagare, berättar Tomas.

På Norsjö Beach har man en egen regel som inte gäller på andra liknande turneringar. Normalt vinner man poäng för varje boll.

– Men hos oss får man bara poäng i egen serv, vilket vi kört med ända från starten. Detta uppskattas av många spelare. 

undefined
Malina Fransson och Tomas Bergqvist på parkeringsplatsen där Norsjö Beach kommer att genomföras.

De tävlande kommer främst från Västerbotten och Norrbotten men även en hel del hemvändare ställer upp.

– Vi har ett enormt engagemang från våra 240 spelare och ledare. Dessutom ställer företagen i Norsjö upp på ett fantastiskt sätt, till exempel Norsjöfrakt som lagrar sanden, kör ut den och hämtar den efter tävlingen, säger Tomas.

Under de tre dagarna finns det också mycket för barnen att göra, till exempel ett luftland med uppblåsta aktiviteter. När det gäller kvällsaktiviteterna är det restaurangen Stay som håller i taktpinnen med partybanden Krutov och Tjocksmock.

undefined
Genom åren har många av Sveriges bästa beachvolleyboll- och volleybollspelare deltagit i tävlingen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!