Det blev en riktigt dramatisk damfinal. Kampen mellan hemmaföraren Wilma Jonsson och Skellefteås Jenny Lundström blev oerhört tuff redan i första finalheatet. Jonsson tog kommandot och kunde tidigt köra i ledning, men Lundström jagade och närmade sig allt mer i slutet av första finalheatet. Lundström låg precis bakom Jonsson och jagade i heatets slutskede.
Då kom misstaget som skulle kosta Lundström dyrt. Skellefteföraren satsade på att försöka ta första svängen på insidan, men tappade balansen och vurpade. Lundström kom upp och tog sig i väg på nytt, men var då 40 sekunder efter. Dessutom tappade hon tre placeringar och gick i mål som femma.
Lundström var därmed pressad att satsa allt för att ha en chans att försvara ledningen i den jämna tabellen.
Svag start
Starten i andra och avgörande finalheatet blev dessvärre riktigt jobbig för Lundström. Hon kom i väg först som sjätte bästa förare och hade värsta konkurrenten Wilma Jonsson framför sig. Trean i sammandraget inför helgens final, Thea Arnesson från Njurunda, tog tidigt ledningen och satte ytterligare press.
Lundström jobbade sig uppåt i fältet, men Wilma Jonsson kunde hålla sig framför. Thea Arnesson hade så stort försprång att hon kunde gå i mål i stor ledning. Wilma Jonsson gled in på andraplats och säkrade därmed segern i helgens tävlingar. Det innebar på samma gång att Storumanföraren vann årets SM.
Jenny Lundström, som haft sån fin utveckling den här säsongen, slutade fyra totalt, men det räckte för att nå andraplatsen i sammandraget. Hon slutade en poäng före trean, Thea Arnesson.
Missade pallen
Inte heller Pontus Lundström hade marginalerna med sig i stock-klassen. Han blev fyra totalt och halkade ned utanför pallen i och med det. Dagens tvåa, Gustav Salomonsson, team Walles, gick förbi på bättre placering i sista racet.
Fixstjärnan Petter Nårsa var redan klar vinnare i open-klassen, men gick för fullt ändå. Nårsa var i en helt egen division och avslutade SM med att fullborda en perfekt poängskörd, 125 poäng av 125 poäng.