Brynäs tycks ha checkat ut. Det spelar dock mindre roll för seriesegern säkrades trots en ny förlust under torsdagen (1–2 mot Rögle). Skulle det bli ytterligare två torsk för Gävlelaget har det bara akademisk betydelse för årets SHL.
Tacksamt för AIK, som möter Brynäs på bortaplan under lördagseftermiddagen. För AIK har desto mer att spela för, och om laget vinner de två avslutande matcherna är chanserna stora att de både når kvartsfinal – och blir laget ingen vill möta.
Segern mot Växjö under torsdagskvällen var ett styrkebesked på många sätt. Växjö är ett av flera lag som har växlat upp på slutet och smålänningarna såg ut att ha något på gång. Efter 7–2 borta mot just Brynäs hade Växjö skaffat sig ett på många sätt bra utgångsläge.
AIK slog ned både självförtroende och såg till att torsdagens motståndare mest sannolikt får börja slutspelet i åttondelsfinal.
3–0-segern i Vida arena var ett mäktigt styrkebesked och just nu finns det bara ett lag som ser hetare ut. Nya tabellfemman Rögle vann hemma mot Brynäs och har på något sätt fått ordning skutan, som under säsongen, i likhet med AIK, har seglat nära stenarna precis under ytan.
Laget sparkade assisterande tränaren Pelle Prestberg tidigare i år, ett tilltag som såg ganska desperat ut. Det har säkert haft påverkan, men laget har på nytt hittat ett vinnarspår precis som under förra säsongen. Den här gången har det tagit fart lite tidigare då man för ett år sedan var tydlig inblandad i bottenstriden innan allt helt plötslig vände, och därefter tog laget hela vägen till SM-final.
Nio segrar på de elva senaste matcherna säger en del om Ängelholmlagets form.
Timrå har ju varit en pigg uppkomling, men laget har tappat rejält på slutet och riskerar att missa topp sex. I kampen med Skellefteå och Rögle ser Timrås ut att vara laget som får inleda i slutspelet i åttondelsfinalen, även om man i detta nu är före AIK i tabellen där målskillnad är det som skiljer dem åt.
AIK förfogar över seriens bästa målvaktspar och det ensamt gör att laget blir att räkna med. Färjestad, Frölunda och Luleå har mycket att slåss om för att undvika tredje och fjärde plats. Hemmaplansfördel äts upp av att riskera att möta ett oerhört formstarkt lag.
Avslutningen i SHL, med full omgång lördag och tisdag, blir helt enkelt något utöver det vanliga.
***
David Rundblad var utanför Modos lag i början av säsongen. Nu öser Rundblad in poäng, som han inte har gjort sedan sina fornstora lag.
Med sitt spel och rutin skulle han utan tvekan kunna göra stor nytta i vilket SHL-lag som helst på sex backar. GM Erik Forssell kanske borde kolla om Rundblad vill göra en sista spurt i AIK-tröjan till nästa säsong!?
***
Träffade förre AIK-tränaren Anders Forsberg på pressläktaren i Vida arena. Han bor till vardags i Åre, men har fortfarande scoutuppdrag för en NHL-klubb, Buffalo Sabres. Han tycker fortfarande att det är lika kul att kolla på hockey.
***
Petter Granberg gör stor nytta i Växjö och flera jag pratade med var positivt överraskade över den förre AIK-backen. Han har ju varit den stora snackisen även i Skellefteå den här vintern. Med all rätt.
***
Det svänger fort i hockey. Förra säsongen var ju AIK laget som saknade ”vinnarkultur” innan slutspelet. Den här säsongen, som har svajat mer än normalt, kan laget plötsligt sätta sig i en outsiderposition med fritt löputrymme på ytterkanten.