Holm uttagen i landslaget: ”Har fortsatt utvecklas”

Tindra Holm är återigen en landslagsspelare. När förbundskaptenen Ulf Lundberg tog ut truppen var målvakten en av tre uttagna burväktare inför nästa veckas femnationsturnering. ”Hon har fortsatt utvecklas”, säger han om Skelleftemålvakten.

Tindra Holm är uttagen i landslaget inför nästa veckas femnationsturnering.

Tindra Holm är uttagen i landslaget inför nästa veckas femnationsturnering.

Foto: Aron Broman

Ishockey2024-01-31 13:38

Damkronorna tog en turneringsseger sist på hemmaplan i Falun, då de vann tre av fyra matcher och förlorade mot Tjeckien på övertid. Till veckan väntar en femnationsturnering i Tjeckien, och när truppen offentliggjordes under onsdagen var Tindra Holm återigen med i truppen.

– Tindra vann de två matcher hon stod i Falun mot Tyskland och Finland och har fortsatt utvecklas. Hon har en liten annan spelstil mot Emma (Söderberg) och Ida (Boman), men visar att den funkar, säger förbundskaptenen Ulf Lundberg under en presskonferens.

undefined
Tindra Holm har haft en strålande säsong, där hon noterats för 3 nollor, 17 segrar och en räddningsprocent på över 94 procent efter 25 matcher.

Skelleftemålvakten Holm, som till vardags spelar universitetshockey för Long Island university, har haft en bra säsong så här långt och har en räddningsprocent på över 94 procent på 25 matcher.

Sverige spelar femnationsturneringen mellan den 7 och 11 februari. Där ställs Damkronorna mot Finland, Schweiz, Tyskland och Tjeckien.

FAKTA

Damkronornas trupp

Målvakter: Emma Söderberg, Ida Boman, Tindra Holm.

Backar: Linnéa Andersson, Nathalie Lidman, Mira Jungåker, Emma Forsgren, Mina Waxin, Maja Nylén-Persson, Anna Kjellbin.

Forwards: Hilda Svensson, Wilma Sundin, Sofie Lundin, Sara Hjalmarsson, Celine Tedenby, Lova Blom, Hanna Thuvik, Thea Johansson, Ebba Hedqvist, Lina Ljungblom, Felicia Wikner-Zienkiewicz, Mira Hallin, Nicole Hall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!