”Jag hade verkligen velat vinna i dag”

Det gick två gånger – men inte tre. Skellefteå AIK hamnade efter målmässigt en gång för mycket i CHL-premiären mot Davos. ”En snöplig förlust”, konstaterar tränare Robert Ohlsson.

”Jag hade verkligen velat vinna i dag”, säger tränare Robert Ohlsson.

”Jag hade verkligen velat vinna i dag”, säger tränare Robert Ohlsson.

Foto: Jörgen Bergkvist (frilans)

Ishockey2022-09-02 21:44

Skellefteå AIK har historiskt haft det svårt med centraleuropeiskt motstånd i CHL. Fredagskvällen blev inget undantag när tävlingssäsongen och CHL drog igång.

HC Davos kom in med självförtroende och tog ledningen direkt – i alla tre perioder. Skellefteå AIK:s kvitteringsjakt lyckades först genom ett välplacerat skott av Oscar Möller följt av Rickard Hugg från nära håll. Men när det för en tredje gång behövde utjämnas kom inte hemmalaget ifatt – trots att Möller hade en puck bakom målvakten, men inte över mållinjen i sista perioden.

– Det är en sur torsk, jag hade verkligen velat vinna i dag, säger tränare Robert Ohlsson efter matchen och fortsätter:

– Passningsspelet är inte där jag vill att det ska vara, det är vår stora grej att förbättra – att få mer flyt i passningsspelet från bakplan och få ett bättre anfallsspel den vägen. Jag tycker att det hackade lite om jag ska vara ärlig. Det som var positivt tycker jag är att ”Jocke” (Lindström) och Arvid (Lundberg) fick spela sina första matcher, Anton (Olsson) och Måns (Forsfjäll) fick också komma in lite mer.

Det känns lite som att ni blir överrumplade i starten på alla tre perioderna?

– Jag tycker att de startar varje period bättre än oss, det är inte riktigt godkänt att vi inte är på tå. Vi är lite passiva och tar inte initiativet som vi brukar. Det måste vi göra bättre.

Och just att det europeiska motståndet är svårare ser tränaren till att det finns en viss annan spelstil.

– I Sverige är vi vana att spela med motståndarna framför oss, men de har en annan speltyp som vi inte är så vana med. Forwardarna kommer bakom våra backar på ett sätt vi inte är vana med, och de får också flera klockrena frilägen på sådana lägen.

Inför Trinec på söndag, är det något ni kan ta med er här för att hindra det spelet?

– Vi måste lära oss att det är lite annorlunda hockey – lite mer nord-syd och omställdningsspel – och det är något man måste lära sig snabbt.

FAKTA

Skellefteå AIK – HC Davos 2–3 (1–1, 1–1, 0–1)

Målen: 0–1 (01.30) Dominik Egli (Nordström, Ambühl), 1–1 (04.33) Oscar Möller (Johnson), 1–2 (22.01) Matěj Stránský (Nussbaumer), 2–2 (30:45) Rickard Hugg (Robertsson, Salomonsson), 2–3 (43:35) Klas Dahlbeck (Corvi, Ambühl).

Skott: 37–34 (12–11, 17–10, 8–13)

Utvisningsminuter: 4–4 (2–2, 0–2, 2–0)

Publik: 2852 åskådare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!