Sedan Nicoline Søndergaard Jensen anslöt till Skellefteå AIK efter jul har hon dominerat i det offensiva spelet. Den danska landslagsstjärnan har stått för totalt 18 poäng på 12 matcher.
Det är bara tolv matcher som hon lämnat planen utan några poäng. En av dem var i onsdagens match mot AIK, där förstakedjan med Jensen, Ronja Mogren och Sara Krauseneck skapade gott om lägen, men inte hittade nätmaskorna.
– Det är så ju i stora matcher, att det lätt kan studsa antingen med eller mot en. Vi har jättemånga bra chanser, men det som är bra med lagspel är att om en kedja inte gör mål, så gör en annan kedja det. Det är kul med vårt lag, att alla kan göra mål och det gör att vi har ett bra lag, säger Jensen inför fredagens avresa till Stockholm.
Hur är känslan i laget efter att onsdagens match lagt sig?
– Vi har en bra känsla, vi har väldigt mycket självförtroende efter att ha vunnit första matchen. Men vi vet att det kommer en tuff match, vi ska gå in på lördag med full fart och tron att vi kan göra det igen.
Hur mycket betyder det att ni tog den första matchen?
– Väldigt mycket, det gav oss en bra start och gör att vi kan spela med axlarna nere.
Samtidigt vet Skellefteå AIK exakt vad som gäller. De är bara en seger från att ta steget upp – och AIK, som nu är hemmalag, har bara en chans kvar att försvara sin plats i högsta ligan.
– Jag tror att vi möter ett lag som kommer att gå ut stenhårt. De vet att det är deras sista möjlighet att stanna i SDHL, säger Jensen och fortsätter:
– Jag tror att ju längre tid vi kan hålla nollan, desto bättre för oss. De kommer säkert ut med allt de har, så det handlar om att vara passiv, vända på att vi får en chans och hoppas att vi gör mål.
Ni hade ett ganska stort spelövertag på hemmaplan. Förväntar ni er en liknande matchbild på lördag?
– Nej, det ska man aldrig. Det är en ny match och man vet inte vad de kommer med. Vi måste bara gå ut och kämpa lika hårt som vi gjorde i onsdags.
Och Skellefteå AIK tror att de har receptet för ett avancemang.
– Jag tror att hårt jobb, göra mål på chanserna vi får, och vår laganda som vi har i laget är det som kommer ta oss till SDHL.
FAKTA
SDHL-kval
Match 2:3
Lördag 9 mars 15.30: AIK – Skellefteå AIK
Var: Ritorps ishall, Solna.
ev. Match 3:3
Söndag 10 mars 15.30: AIK – Skellefteå AIK
Var: Ritorps ishall, Solna.