Nowick tillbaka - så tänker Skellefteå AIK om stjärnan

De spelade mot varandra i fem säsonger i Kanada. Nu ser Tyler Morley fram emot att bli lagkamrat med Darren Nowick som i kväll ansluter till truppen. "Han är en fantastisk spelare som kommer vara viktig för oss" säger Morley.

Hög fart och bra fokus på Skellefteå AIK:s måndagsträning.

Hög fart och bra fokus på Skellefteå AIK:s måndagsträning.

Foto: Robin Lindgren

Ishockey2020-09-15 09:08

Av skattetekniska skäl har flytten tillbaka till Skellefteå dröjt men i kväll landar Darren Nowick på svensk mark och succéspelaren från förra säsongen är tillbaka efter en sommar hemma i Kalifornien, USA.

Nowick hinner dock inte träna med laget i dag utan får vänta till i morgon, onsdag, med att träna med sina nygamla lagkamrater - som ser fram emot att få tillbaka Nowick till laget. 

– Det gör vi verkligen, man vet vad man får av honom. Det är en oerhört duktig spelare som jobbar stenhårt och är stark med puck, det blir en bra tillgång för vårt lag, säger Jesper Frödén. 

För nyförvärvet Tyler Morley blir det en ny upplevelse att spela för samma lag som Nowick. Duon spelade i fem säsonger i samma nordamerikanska liga. Säsongen 2011/12 spelade Nowick för Vernon Vipers och Morley för Surrey Eagles i BCHL (British Columbia Hockey League) och de efterföljande fyra säsongerna tog båda klivet till collegeligan NCCA där Nowick spelade för Northern Michigan och Morley för Alaska-Fairbanks.

– Det stämmer. Jag har spelat mot honom flera gånger och även om det är några år sedan så minns jag honom som en väldigt skicklig spelare som var framstående i de matcher vi hade mot hans lag. 

Och nu blir ni lagkamrater, kul?

– Jättekul. Det är en fantastisk spelare vi får in och han kommer vara viktig för oss. Han har mycket skicklighet och intensitet i sitt spel som kommer passa bra här. 

Skönt att få in en nordamerikansk vän i laget?

– Ja, verkligen. Det ska bli trevligt att få in ännu en kille från andra sidan pölen, och jag kommer nog umgås en del med honom. Men killarna i laget har varit jättevänliga mot mig så jag har ändå kommit in bra här och umgås med de flesta. 

Tränaren Stefan Hedlund ser även han fram emot Nowicks ankomst:

– Han kommer tillföra spetsegenskaper i det fysiska spelet. Han är oöm att möta, bra på att ta sig in på mål och han har en ingrediens vi verkligen vill ha in.

Det var en kille ni verkligen ville behålla?

– Absolut, ja.

Det är ännu inte klart hur tränarna kommer att använda sig av Nowick och de har inte riktigt bestämt sig än för vilken kedja han ska in i:

– Vi har inte kommit så långt än. Vi börjar med att ta hit honom och låta honom göra alla tester, sen ser vi var han är i processen och var han passar in. Vi får återkomma med det senare.¨

Nowick kommer till ett lag som ligger där de vill ligga i sina förberedelser. På måndagsträningen var det hög fart och skicklighet på träningen. Hedlund känner på truppen att det närmar sig seriestart.

– Ja nu börjar det kännas att det är nära kan jag tycka. Det var fokuserat och skarpt där ute på träningen, det känns som det är dags att sätta igång.

Du låter nöjd?

– Det är jag verkligen. Det var fokuserat, bra passningsspel, bra fart och hög intensitet. Det var en mycket bra måndagsträning och då är jag nöjd.

Vad lägger ni fokus på nu under de sista träningarna inför lördag?

– Vi slipar på lite detaljer som fem-mot-sex, sex-mot-fem och tekningsmönster. Små detaljer som vi känner att vi vill ha klart inför lördag då det drar i gång på allvar.

Är det något ni inte är nöjda med under försäsongen?

– Vi kanske inte riktigt har fått en skarphet i vårt powerplay, och kanske inte heller i vårt boxplay. Så det kommer vi jobba på.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!