Martin Lundberg: ”Jag har alla dörrar öppna”

Fyrfaldige svenske mästaren Martin Lundberg har utgående kontrakt med Växjö Lakers. 31-åringen har kunnat njuta lite av senaste SM-guldet senaste veckorna. Kommande vecka ska han börja träna igen, men inleder på egen hand. ”Jag har inget förslag att ta ställning till”, säger Lundberg till bloggen.

Martin Lundberg

Martin Lundberg

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-05-25 14:27

Den tuffe forwarden gjorde ett starkt slutspel med Växjö. Ett av spelarens bästa slutspel i karriären.

– Vi hade en hel del fysik och kilon i laget och det hade en stor betydelse.

Framtiden är ännu ett oskrivet kort för Lundberg, men förhoppningen är förstås att fortsätta spela på högsta möjliga nivå. Läget just nu är ganska lugnt.

– Jag har inget att ta ställning till som läget är. Jag har alla dörrar öppna. Det är också vad jag har sagt till min agent.

Hur ser du om AIK skulle komma upp med ett anbud?

– Det är ju hemma för mig. Men jag har inte hört något så just nu är det en icke-fråga.

Som läget för Lundberg och hans familj kommer de att stanna kvar till slutet av juni.

– Sen bär det av norrut.

Lundberg har spelat fyra säsonger i Växjö och har vunnit två guld. Han flyttade till den småländska klubben efter sin utflykt till Nordamerika, där det blev uteslutande spel i Chicagos farmarlag, Rockford.

31-åringen debuterade i SHL redan för 14 år sedan och gjorde nio raka säsonger i AIK. Totalt är Lundberg redan uppe i 550 SHL-matcher och gick i år över 100 poängsgränsen.

AIK har två forwardsplatser att fylla sedan det blev klart att Pär Lindholm valde att spela i KHL. Återstår att se om Lundberg får möjligheten att göra comeback – och slåss om ett femte SM-guld.

– Det vore grymt om möjligheten fanns att ta ett femte SM-guld. Då är man i sådana fall uppe på samma nivå som Jörgen Jönsson.

Lasse Björn i Djurgården och Tord Lundström i Brynäs har flest SM-guld i hockey med nio guld vardera. Flest guld modern tid, från 1976 och framåt, då hockeyn bara har haft en högstaserie och slutspel har Jörgen Jönsson, Peter Nordström i Färjestad tillsammans med Djurgårdens Charles Berglund och Mikael Johansson. Kvartetten har fem guld vardera.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!