Pär Lindholm slog igenom i AIK som 23-åring efter att ha återvänt till klubben inför säsong 14/15. Därefter har det varit två utflykter, en till NHL och en till KHL.
Det är tio år sedan och under sin tid i a-laget har centern aldrig varit med om en tuffare situation.
– Det har varit lite förlorade finaler, men det är ju en annan sak. Det här är första gången det är lite pressat. Det är vad det är och det går inte att ändra på. Utan det gäller att blicka framåt och försöka göra saker bättre, konstaterar han.
33-åringen är inte uppstressad, men är ändå införstådd med allvaret. Det är inget ovanligt att tabellen är jämn, men jämnheten sticker ut ändå.
AIK ligger på nionde plats, men är bara tre poäng från sjätteplatsen. Samtidigt är avståndet till jumboplatsen bara sex poäng. Fortsätter AIK:s negativa trend är kval mot allsvenskan obehagligt nära.
– Det gäller att vi fortsätta jobba på de saker vi brukar och sedan försöker jag hjälpa laget på bästa sätt. På det stora hela är inget i vardagen annorlunda jämfört mot tidigare.
Helgen gav ett dystert resultat, med dubbla förluster i Skåne. Nu väntar tre hemmamatcher i följd och först väntar Leksand. Lindholm är väl medveten om förutsättningarna.
– Vi är i en situation där vi måste vinna matcher.
Vad behövs för att vända trenden?
– Spelet med puck och hur vi anfaller måste upp ett snäpp om vi ska utmana framöver.
Tränarna har skruvat lite på uppställningarna. Pär Lindholm och parhästen Max Lindholm får sällskap av Michael Brandsegg-Nygård under tisdagskvällen.
– Det känns bra. Han har en otrolig x-factor med sitt skott. Det gäller att sätt upp honom, så kan det nog droppa in några mål.
Tränaren Pierre Johnsson har sina tankar klara med förändringarna som görs inför Leksandsmatchen.
– Vi vill komma tillbaka till lite skelleftehockey där vi spelar med pucken och hjälper varandra.
Bröderna Johnson har parats ihop med Brandsegg-Nygård.
– Vi skruvar på allting för att hitta sätt och vinna. Jag tyckte de gjorde det bra på träning.
Bröderna Måns och Zeb Forsfjäll var med på träningen och körde lite spelövningar. De spelade i röd tröja, men comeback närmar sig.
– Vi får se hur det ser ut. Båda är väldigt spelsugna och det är ju bra.
FAKTA
SHL
Skellefteå AIK–Leksand
Plats: Skellefteå Kraft arena
Tid: 19.00
Övrigt: Inga nya skador. Måns och Zeb Forsfjäll närmar sig comeback.