Linköping hade stora bekymmer pĂ„ mĂ„lvaktspositionen förra sĂ€songen efter att Jonas âMonstretâ Gustavsson hoppade av en vecka före SHL-premiĂ€ren.
AndremÄlvakten Niklas Lundström höll inte mÄttet och panikvÀrvade Jussi RynnÀs var lÄngt frÄn matchform.
DĂ€rför hĂ€mtades Marcus Högberg tillbaka frĂ„n sina fyra Ă„r i Kanada â med bland annat 42 NHL-matcher för Ottawa Senators.
Nu har 27-Ă„ringen hittat superformen â med bara totalt tvĂ„ inslĂ€ppta puckar mot topplagen Frölunda och LuleĂ„ och dubbla vinster med 2â1 efter förlĂ€ngning. Han delar rollen som burvĂ€ktare med David Rautio â men har vaktat kassen fyra matcher i rad.
ââKroppen kĂ€nns vĂ€ldigt bra, jag fortsĂ€tter gĂ€rna att stĂ„ de tvĂ„ sista omgĂ„ngarna innan juluppehĂ„llet. I början av serien ville jag kanske lite för mycket och var lite fladdrig, men har jobbat med tĂ„lamodet och utnyttjar min skridskoĂ„kning bĂ€ttre, sĂ€ger Marcus.
BÀttre bakÄt
Högberg hann med tre hela sĂ€songer med LHC i SHL innan han drog i vĂ€g för ett Ă€ventyr pĂ„ andra sidan Atlanten â som mestadels innehöll spel med Belleville Senators i AHL.
ââJag har nog utvecklats nĂ€r det gĂ€ller det mesta sedan dess, men framför allt nĂ€rspelet â eftersom det Ă€r intensivare, fler skott och mycket trafik framför burarna dĂ€r borta.
Linköping har precis som i fjol haft en svajig höst. Men defensiven Àr stabilare och inte minst Àven mÄlvaktsspelet.
ââDet kĂ€nns som att vi har satt vĂ„rt spel allt bĂ€ttre och utespelarna sliter nĂ„got grymt pĂ„ isen. NĂ€r alla spelar sĂ„ uppoffrande och aggressivt i vĂ„r box Ă€r det förstĂ„s mycket lĂ€ttare att vara mĂ„lvakt.
Farsan i buren
Mycket har hĂ€nt i Högbergs liv pĂ„ sistone â med flytt hem till Linköping och en helt nu roll. Den 9 november blev han nĂ€mligen pappa till Carl-Erik.
ââDet Ă€r fantastiskt roligt och hĂ€ftigt, nĂ€stan lite svĂ„rt att förstĂ„. Ăven om det bara har gĂ„tt knappt en mĂ„nad kĂ€nner jag mig redan nu mer avslappnad nĂ€r jag spelar.
Men Marcus klarar den biffen ocksĂ„ â liksom han gör pĂ„ en av Linköpings lokala hamburgerrestauranger.
DÀr har han sin egen "Höggas burgare".
ââJag fick en förfrĂ„gan att komponera den och tog hjĂ€lp av nĂ„gra lagkompisar. Det var jĂ€kligt kul och den blev vĂ€ldigt god. Hemligheten Ă€r mycket kött och fĂ„ ingredienser (haha).
Svenske kocken
Högberg gillar att laga mat och fick ett speciellt smeknamn av klubbpolarna i Ottawa.
ââDe döpte mig till den svenske kocken. Men jag tror mest att det beror pĂ„ att jag mest mumlade nĂ„got pĂ„ engelska nĂ€r jag pratade.
Under mĂ„ndagen tog LuleĂ„ ledningen genom Konstantin Komarek i första perioden. Sedan stĂ€ngde mĂ„lvaktsstjĂ€rnan igen helt. Broc Little kvitterade â och Christoffer Ehn ordnade 2â1 i förlĂ€ngningen.