Michael Brandsegg-Nygård väljer Skellefteå AIK

Den norska supertalangen Michael Brandsegg-Nygård, som spelar i Mora IK, tippas gå högt i sommarens draft och har inför nästa säsong jagats av samtliga 14 klubbar i SHL. Nu avslöjar tidningen Expressen att han väljer Skellefteå AIK.

Michael Brandsegg-Nygård under JVM i Göteborg, där han snittade en poäng per match för Norge.

Michael Brandsegg-Nygård under JVM i Göteborg, där han snittade en poäng per match för Norge.

Foto: Carl Sandin

Ishockey2024-02-07 18:00

Han gjorde fem poäng på fem matcher i JVM, snittar nästan en halv poäng per match i Hockeyallsvenskan och tippas av vissa experter i NHL att gå så högt som sjua i sommarens draft. Nu ska den 18-årige forwarden Michael Brandsegg-Nygård ha gjort sitt val till nästa säsong. 

Den högerfattade forwarden har funderat i flera veckor men till slut landat i att han vill spela i Skellefteå. En av anledningarna till valet kan vara att han sett hur AIK de senaste åren förädlat flera spelare från Hockeyallsvenskan. 

undefined
Den norska supertalangen har varit jagad av samtliga klubbar i SHL. Brandsegg-Nygård är 185 centimeter lång och väger 90 kilo.

När Norran når Erik Forssell är han fåordig om uppgifterna: 

– Jag har inga kommentarer till det, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!