Backen tar plats i Månadens lag: "Finns mer att hämta"

Alexander Popovic, Piteå Hockey, tar en av backplatserna när Sporten utser "Månadens lag" i hockeyettan för januari. "Det har varit min bästa månad hittills men det finns absolut mer att hämta" säger 22-åringen.

Bodens Felix Dahlroth, Kirunas Teemu Siironen och Piteås Alexander Popovic - tre spelare i Månadens lag i hockeyettan januari 2024.

Bodens Felix Dahlroth, Kirunas Teemu Siironen och Piteås Alexander Popovic - tre spelare i Månadens lag i hockeyettan januari 2024.

Foto: NSD / PT

Ishockey2024-02-01 16:00

Tidningarna i norr – NSD, Kuriren, PT och Norran – gör en gemensam satsning på hockeyettan i år med tv-sändningar, krönikor och fler artiklar. Vi fokuserar på våra fem lag inom området som är Kiruna IF, Kalix HC, Bodens HF, Piteå HC och Clemensnäs HC. 

Vi utser dessutom Månadens lag för varje månad där vi väljer bland ovanstående klubbar och tar ut en målvakt och en femma (två backar och tre forwards).

Så här ser Månadens lag ut för januari 2024, se fakta om spelarna i rutan längst ner i texten:

Målvakt: Tim Svensson, Kalix.

Backar: Alexander Popovic, Piteå, Felix Dahlroth, Boden.

Forwards: Teemu Siironen, Kiruna, Theo Keilin, Piteå, Petter Mäkitalo, Piteå.

Du får en av platserna, tankar om det?

– Tack så mycket, jättekul. Under allettan tycker jag att jag har börjat komma tillbaka till den jag brukar vara på planen, säger Alexander Popovic som kommer från Almtuna ursprungligen.

Du låter inte riktigt nöjd?

– Det har absolut gått helt okej men jag blir liksom aldrig nöjd, det kan alltid gå bättre. Att våga lita ännu mer på mig själv och ta för mig ännu mer, där saknas det lite än.

Piteå toppar tabellen i norra allettan överraskande – trots att de andra lagen har pekat fler matcher.

– Det är skitkul, men vi tänker mest på att fortsätta fokusera på en match i taget.

När Sporten ringer upp vid 11-tiden under torsdagen är han nyvaken.

– Vi kom hem från Kiruna sent i natt, tror jag landade på kudden vid halvfem i morse, säger han med en gäspning.

Torsdagen är träningsfri, sedan väntar två toppmatcher för Piteå mot tabelltvåan Lindlöven och trean Hudiksvall i LF Arena i helgen.

– Det känns riktigt roligt, kan bli två riktigt bra matcher. Och vi vet ju hur bra vi kan spela, när alla är på topp kan vi slå alla lag.

Finns det ännu mer att kräma ur av laget?

– Jadå, det tror jag verkligen.

För Alexanders del sticker två nollor ut än så länge i Piteå. Noll utvisningar, noll mål.

– Ja (haha) jag måste ju bli bättre på att skjuta, att ta fler avslut. Jag vill ju gärna hänga dit en puck och känner att det närmar sig. Jag har sparat målen till de viktigaste matcherna, säger han med ett leende.

Och ingen utvisning?

– Nä, jag vill ju spela så mycket om möjligt och då där det dumt att offra tid i utvisningsbåset. Jag håller mig på rätt sida om gränsen men okej, jag kanske är lite för schysst därute.

Månadens lag januari

Målvakt: Tim Svensson, Kalix (94,74% räddningar)

Backar: Alexander Popovic, Piteå (0+4=4 poäng), Felix Dahlroth, Boden (7+0=7 poäng).

Forwards: Teemu Siironen, Kiruna (3+3=6 poäng), Theo Keilin, Piteå (4+3=7 poäng), Petter Mäkitalo, Piteå (4+2=6 poäng).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!