Inte mindre än fem Skellefteå AIK-spelare togs ut till Tre Kronor under tisdagen. Men antalet landslagsuttagna skulle innan dagens slut var uppe i sju spelare – för både Liv Jonsson och Laura Lerchová är uttagna till sina respektive landslag.
Lerchová, som var med i truppen i höstas när Tjeckien tog sin historiska första VM-medalj, är återigen kallad inför Women's Euro hockey tour. Där ställs hon mot bland annat Sverige, som också tog ut sin trupp under tisdagen.
För Jonsson är det U18-landslagets samling och 4-nationsturnering i Upplands Väsby som står på schemat. Ett återbud har gjort att backen får chansen i det som blir hennes landslagsdebut.
– Det är kul. Det är en dröm på något vis, och ett mål man har haft, berättar hon.
Hade du någon aning om att du skulle bli uttagen?
– Nej, jag blev ganska chockad faktiskt. Det är ingenting jag har tänkt på så.
På måndag åker hon för att ansluta till samlingen, och förväntar sig att ställas mot bra motstånd.
– Jag har inte så många förväntningar, men bra motstånd och utmaningar, säger hon.
I januari väntar hemma-VM för U18-landslaget, då i Östersund. Men vad denna uttagning kan betyda för framtiden vill inte Jonsson spekulera i.
– Man får försöka göra sitt bästa och hoppas att det går bra. Det är en bra möjlighet att få visa upp sig i alla fall.