”En av ligans hetaste spelare just nu”

6–3 borta mot Färjestad ger överlag höga betyg. Men prestationen var dock inte perfekt, vilket även ger några lägre siffror.

Rickard Hugg fortsätter vara stekhet och stod för ett vackert mål och assist den här kvällen – i kedjan som just nu är en av ligans bästa.

Rickard Hugg fortsätter vara stekhet och stod för ett vackert mål och assist den här kvällen – i kedjan som just nu är en av ligans bästa.

Foto: Bildbyrån

Ishockey2021-12-02 21:36

MÅLVAKT

Strauss Mann 2

Kommentar: Ingen rolig första period för Mann, som hade oturen med sig på första målet och som borde ha tagit det andra, som slank in mellan benan. Stod för en stark mellanperiod innan han bjöd på ett nytt något märkligt ingripande vid FBK:s tredje mål. Klarar precis ett godkänt betyg, men med nöd och näppe. 

FÖRSTAFEMMAN

Jonathan Pudas 4

Filip Roos 3

Joakim Lindström 2

Melker Karlsson 3

Adam Mascherin 3

Kommentar: Mascherin var, tillsammans med "Jocke" Lindström, reaktivt bleka i det offensiva spelet fem mot fem. Men i powerplay visade nummer 23 snabbt sin effektivitet när han satte viktiga 5–3. Melker tar ett stort ansvar mellan de offensiva pjäserna och förtjänar ett bra betyg, trots det oturliga självmålet (0–1). Pudas med över 25 minuters speltid och två assist. Roos med några majestätiska byten när han med fart och pondus drev pucken över isen. 

ANDRAFEMMAN

Oskar Nilsson 3

Adam Wilsby 3

Linus Karlsson 4

Jonathan Johnson 4

Rickard Hugg 5

Kommentar: Kedjan fortsätter göra mål och poäng och är den formation i AIK som match in och match ut skapar allra mest. Hugg är en av ligans hetaste spelare just nu och fick kröna sin form med ett elegant mål och en femstjärnig framspelning. Nilsson -2, vilket inte hör till vanligheterna, men stod även för två assistpoäng. 

TREDJEFEMMAN

Petter Granberg 4

Michael Kapla 3

Oscar Möller 4

Linus Lindström 4

Tom Kühnhackl 4

Kommentar: Samtliga i kedjan fick kröna sitt ständigt hårda jobb med varsitt mål, där tyskens fullträff var av den högre skolan. Backparet mycket stabilt där Granbergs fysiska spel gång på gång satte stopp för trixiga FBK-forwards. 

FJÄRDEKEJDAN

Elias Stenman 1

Albin Sundsvik 2

Simon Robertsson 1

Kommentar: Minus 2 på kedjan, som kändes "tunna" den här kvällen. Sundsvik får dock godkänt betyg då han har en viktig roll i boxplay, som var bra den här kvällen.

EXTRASPELARE

Måns Forsfjäll 2

Jacob Sundin – spelade för lite

Kommentar: En ny stabil kväll av den unge backen, som eventuellt har ett JVM att se fram emot. 

BETYGSSKALA

1) Ej godkänd, 2) Godkänd, 3) Bra, 4) Mycket bra, 5) Fenomenal.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!