Inför säsongen återvände Lasse Johansson till svensk mark och ishockey för att kliva in som assiterande tränare i Rögle. Men efter en halv säsong, dagen före julafton, entledigades han från sitt uppdrag av klubben.
– De här besluten är alltid tuffa att ta. Det är inte bara en person som är ansvarig, men vi kände att vi behövde göra en förändring som vi tror är den bästa för oss som klubb för att uppnå våra mål, sa Rögles sportchef, Chris Abbott, då.
Men det har florerat rykten om Skellefteå AIK:s tidigare sportchef. I februari skulle han enligt uppgifter vara klar för den schweiziska klubben Ev Zug – något som nu är bekräftat.
Under torsdagen presenterades Lasse Johansson av klubben som assisterande tränare till Dan Tangnes och blir kollega med Michael Liniger. Johansson beskrivs som den sista pusselbiten i ledarstaben.
– Lars kan hockey från flera perspektiv. Han kan använda sig av erfarenhet från att jobba med de bästa spelarna i toppligor och betraktas som en erkänd främjare för unga spelare, säger klubbens general manager Reto Kläy till hemsidan.
Kontraktet gäller till 2025.