Salomonssons agent bekräftar: ”Blir sista säsongen”

Elias Salomonsson var nära att ta en plats i NHL och Winnipeg Jets redan inför den här säsongen. Nu bekräftar hans agent för Folkbladet att backen inte spelar i Skellefteå AIK nästa säsong.

Elias Salomonsson under semifinalspelet mot Frölunda.

Elias Salomonsson under semifinalspelet mot Frölunda.

Foto: Ola Westerberg

Ishockey2024-04-13 09:16

Han klev upp i A-laget redan förra säsongen och har nu växt in till att ta ett stort ansvar i backuppsättningen i slutspelet. Elias Salomonsson var inför säsongen nära att plocka en NHL-plats i på försäsongslägret i Winnipeg, men valde att återvända till Skellefteå AIK i ytterligare år.

Så här långt har backen stått för 39 matcher totalt och gjorde 11 poäng totalt under grundserien, plus tre i slutspelet. Under de åtta matcher som spelats i slutspelet har Salomonsson plus 4 på isen, och blott varit inne på två mål bakåt under semifinalen.

Spekulationerna om han åker över Atlanten för att spela inför nästa säsong har gått länge. Nu bekräftar hans agent, Martin Nilsson, att detta kommer bli den sista säsongen i AIK. Det säger han till Folkbladet.

– Detta blir sista säsongen i Skellefteå – förhoppningsvis den sista på 20 år. Det känns som att han har alla verktyg att vara i NHL väldigt länge. Jag är jätteglad för hans skull, även om jag inte är det minsta förvånad över att det har gått så bra som det har gjort för honom denna säsong, säger Nilsson till tidningen, som också bekräftar att Winnipeg ”var sugna” på att behålla Salomonsson i USA redan denna säsong.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!