Bortamatchen mot Härnösand började på bästa sätt för Skellefteå IBK. Viktor From och Oliver Degerfält gjorde varsitt mål och det stod 2–0 på resultattavlan för IBK.
Hemmalaget vaknade därefter till och kunde reducera innan första perioden var över. I mittenperioden kom hemmalagets kvittering och det var enda målet som föll den perioden.
Det var alltså 2–2 inför den tredje perioden. Hemmalaget fick en drömstart och gjorde 3–2 redan efter 40 sekunder. 4–2 kom i den sjätte minuten.
Skellefteå IBK satsade stenhårt framåt i slutet. Laget tog en timeout för att samla sig med nästan tre minuter kvar. Det slutade med att Härnösand kunde göra 5–2 mindre än en minut från slutet.
IBK fick inte hål på motståndare och föll I Öbacka SC.
Det var en jobbig förlust och det innebar att laget tappade till toppen i tabellen. IBK har fem poäng upp till tvåan IBF Dalen, som dessutom har två matcher mindre spelade. Öjebyns IBF leder serien och är fem poäng före Dalen. I likhet med IBK, har laget två matcher mer spelade.
IBK ligger på fjärde plats i tabellen. För Härnösand var det en oerhört viktig seger. Laget ligger på åttonde plats och precis över strecket.
FAKTA
Innebandy
Division 1
Härnösand–Skellefteå IBK 5–2 (1–2, 1–0, 3–0)
Mål: Viktor From, Oliver Degerfält
Utv: H: 5x2+10 min. S: 3x2.
Domare: Aldin Imamovic, Martin Eriksson
Publik: 148