Moröbacke tog utklassningsseger mot Obbola

Moröbacke körde över jumbon Obbola och vann med hela 15–6 i näst sista matchen i herrtvåan. Rönnskär föll stort hemma mot Hörnefors: 1–11.

Alwin Forslund och Mikael Nöjds Moröbacke vann stort på hemmaplan.

Alwin Forslund och Mikael Nöjds Moröbacke vann stort på hemmaplan.

Foto: Arkivbild: Andreas Forslund

Innebandy2023-03-05 18:59

Nästjumbon Moröbacke mötte Obbola som ligger på sista plats i den södra gruppen. Moröbacke var klassen bättre matchen igenom och 15–6 är segersiffror som talar sitt tydliga språk.

Moröbacke ledde med 4–2 efter den första perioden och hade en 9–5-ledning att gå på inför den sista perioden. Hemmalaget kunde fortsätta att ösa in mål i den sista akten och det rann iväg till 15–6.

Moröbacke har en match kvar att spela och avslutar säsongen på torsdag när IBK Umeå Norr står för motståndet på hemmaplan.

Rönnskär kommer att sluta på en fjärdeplats i den norra gruppen. Under söndagen avslutade Rönnskär säsongen hemma mot Hörnefors – ett lag som ligger på en fjärdeplats i den södra gruppen.

Rönnskär fick en tuff start och var i ett 0–3-underläge efter den första perioden. Hörnefors hade ett säkert grepp om matchen med en 6-1-ledning inför den tredje perioden.

Rönnskär var ett slaget lag i den sista akten och det rann iväg till 1–11 i säsongsavslutningen i Eddahallen.

Fakta

Moröbacke–Obbola 15–6 (4–2, 5–3, 6–1)

Målen, Moröbacke: Alwin Forslund 4, Josef Labba 3, Mikael Nöjd 2, Tim Sjögren 2, Elias Sundin, Emil Jacobsson, Emil Lundmark, Sebastian Thelin.

Rönnskär–Hörnefors 1–11 (0–3, 1–3, 0–5)

Målen, Rönnskär: Elias Jansson Busch.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!