Med tre matcher kvar att spela har Gamla Stan seriesegern helt i egen hand. Efter segern mot Thorengruppen SK på söndagen och de tre nya poängen som kommer in på kontot med den har "bulldogs" nämligen placerat sig själva i ett drömläge inför den rafflande avslutningen.
Söndagens seger grundlades i första perioden där Gamla Stan kom som skjutna ur en kanon och tack vare ett frejdigt offensivt spel kunde laget gå upp till en tremålsledning efter att Mimmi Lindberg hittat nät två gånger om – båda gångerna framspelad av den offensiva kreatören Tilda Johansson.
Gästande Thorengruppen SK var inte helt oävna offensivt men ställdes mot en storspelande Alvina Wahlberg som vaktade Gamla Stans målbur som om det vore det sista hon skulle göra.
Bara i den första perioden räddade Wahlberg elva skott och när matchen var slut belönades hon med priset som matchens lirare:
– Det händer inte ofta att jag vinner det, men det är kul så klart. Roligt att jag kunde hjälpa laget att vinna, sa hon efteråt och fortsatte sedan:
– Det var en rolig match. Thorengruppen hade många bra skott men jag lyckades oftast att mota dem.
Ni vinner mycket just nu, varför?
– Jag tycker vi spelar bra och gör som vi har pratat om, säger hon.
Matchfakta
Gamla Stan IBK – Thorengruppen SK 6–3 (3–1, 1–2, 2–0)
Målen: 1–0 Mimmi Lindberg (Tilda Johansson), 2–0 Mimmi Lindberg (Tilda Johansson), 3–0 Maja Gustavsson (Lisa Ellonen), 4–2 Lisa Ellonen, 5–3 Martine Wikberg (Lisa Ellonen), 6–3 Linnea Kågström (Fanny Gustavsson)