Under vintern har debatten om gående i skidspåren varit på tapeten flera gånger. Och som en sorts lösning föreslog en invånare ett Skellefteåförslag till fritidsnämnden, när de hade möte under onsdagen.
Invånaren föreslog att, i stället för att ha dubbla skidspår mellan pulkabackarna vid Erikslid och slalombacken och mellan elljusspåret på Vitberget och Sjungande dalen, utnyttja en del av ytan för gående. Ytan skulle, enligt förslaget, kunna pistas likt vinterpromenaden.
Förslagsgivaren ville också se att vinterpromenaden skulle få högre status och prepareras snabbare efter till exempel snöfall, likt skidspåren, och att promenadstråket ska marknadsföras mer. Dessutom önskade invånaren att hundpromenaden skulle dras om, för att slippa gå på elljusspåret där de sammanfaller.
Kultur- och fritidskontoret har svarat, och menar att det, om fotgängare och skidåkare skulle befinna sig i samma spår, det finns risk för konflikter. De förklarar att vinterpromenaden har preparerats mer frekvent detta år. Samtidigt är inte en omdragning av hundpromenaden aktuell.
– Våra tjänstepersoner har då haft dialog med förslagsgivaren och förklarat läget. Vi har redan i dag massa spår som vi håller i gång, och har inte resurserna att utöka det. Det är ett bra förslag, men vi kan inte godkänna det, säger Joakim Wallström (V), ordförande i fritidsnämnden.