Färre deltagare i junior-SM –kan komma tillbaka 2022

Friidrottsförbundet har tagit beslutet att krympa SM-tävlingarna i friidrott i Florahallen. Den yngsta gruppen, ungdomar födda 2004, flyttas till Växjö vilket drabbar stavhopparen Hilda Wallgren. ”Vi har fått förhandsinformation att om vi söker arrangemanget 2022 så kan vi få det”, säger sportchefen Niklas Wiklund.

Stavhopparen Hilda Wallgren får inte chansen att ta en SM-medalj på hemmaplan 2021. Men kanske kommer den chansen istället 2022.

Stavhopparen Hilda Wallgren får inte chansen att ta en SM-medalj på hemmaplan 2021. Men kanske kommer den chansen istället 2022.

Foto: Roger Lindström

Friidrott2020-11-24 13:30

Om vi börjar med det glädjande. Förbundet har ställt sig positivt till att Skellefteå AIK får arrangera junior-SM inomhus även 2022 – det vill säga om ett och ett halvt år.

– Om vi lämnar in en ansökan så har vi stor chans att få tävlingarna. Det skulle naturligtvis vara mycket positivt. Då skulle vi kunna koncentrera förberedelserna på det sportsliga. Inte hur många personer som kan vara i hallen samtidigt, säger Niklas och fortsätter:

– Samtidigt är det här en fråga som berör många nyckelpersoner. Om de orkar ta på sig allt arbete en gång till.

Naturligtvis fortsätter ändå förberedelserna inför JSM-tävlingarna 2021.

– Just nu är det så många frågetecken. Finns de här restriktionerna kvar så lär mästerskapet ställas in, säger Niklas.


Han hoppas naturligtvis på att att läget ska vara bättre 27-28 februari.

– Men det är fortfarande många problem som ska kunna lösas. Tävlingsledaren Kurt Jonsson håller på att sammanställa ett tidsprogram som ska fungera under två dagar.

– Men det finns också tankar kring att sprida ut det på tre dagar. Det gäller att vara flexibel så länge det går, säger Niklas.

Ett annat problem är att de funktionärer som anmält sig ska genomgå en utbildning.

– Det skulle egentligen redan ha skett. Nu är tanken att vi ska köra den i januari. Men ligger restriktionerna kvar om max åtta personer blir det förstås omöjligt att genomföra den.

Att den yngsta gruppen flyttas är förstås negativt för stavhopparen Hilda Wallgren som är född just 2004.

– Jag blev jätteledsen när jag fick beskedet. Jag hade verkligen sett fram emot att få tävla på hemmaplan.

Rent praktiskt blir det förstås också problem för stavhopparna.

– Det tar 14 timmar att köra ned till Växjö med stavarna så det är inte så kul för mina föräldrar, säger Hilda.

En annan som därmed inte dyker upp i Skellefteå är höjdhopparen Melvin Lycke Holm.

Glädjande är däremot att friidrottsgymnasiet i Skellefteå har kunnat börjar träna igen.

– Vi som går på Balderskolan har tränat första passet idag. Sedan ska Anderstorp köra på onsdagarna. Eventuellt kan vi också dela upp grupperna så vi kan köra samtidigt båda dagarna, säger Hilda.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!