Som sagt har restriktionerna påverkat antalet tävlingar. Det handlar om begränsningar både i antalet aktiva och antalet starter.
För Skellefteå AIK har det inneburit att det körts fler lokala tävlingar på hemmaplan – vilket givetvis är positivt för friidrotten i stort.
Det finns dessutom många ungdomar som klivit fram och får möjligheter att visa upp sig i Florahallen när det är dags för junior-SM inomhus 2022.
AIK har länets bästa atleter i nästan samtliga grenar när det gäller hopp och kast. Det är framförallt tjejerna som dominerar.
I tresteg är till exempel dominansen markant – för att inte säga total. Den som klivit fram bäst är Fia Viklund. Hon har hoppat över 12 meter i lite för stark medvind, 11,64 som godkänt resultat. En fin utvecklingskurva som bara kommer att fortsätta.
Cornelia Nilsson har fortfarande klubbrekordet. Men resultaten har inte riktigt nått upp till hennes potential. Kommer det istället fram 2022? Miranda Rosenius, Johanna Karlsson, comebackande Alva Wästerby och 13-åriga talangen Tilda Fridenborg är några till som kan nämnas.
Höjdhopparen Ally Robertsson Holmberg blir också en mycket intressant start i junior-SM. Personbästat på 1,64, är långtifrån hennes max.
Stav är en annan gren där AIK har många lovande talanger. Statistiken toppas visserligen av Umeås USA-baserade Ina Edström, 3,83, men efter henne har både Hilda Wallgren och Sanna Häggström framtiden för sig. Inte minst för Sanna som förmodligen är den som lidit mest av restriktionerna. Hon har inte kunnat träna teknik i den omfattning som krävs under försäsongen för att lägga grunden till ännu bättre resultat.
För herrarnas del är det mest glädjande att Jonathan Marklund hoppat över sju meter i längd, visserligen i för stark medvind. Men det hoppet visar att ”Jonte” har möjlighet att gå till final i stora SM.
I kastgrenarna ser det också bra ut. Landslagsmannen Mattias Lindberg står naturligtvis i särklass i slägga. Däemot står det klart att Mattias slutar som elitidrottare då den civila karriären tar för mycket tid.
Däremot har Christoffer Aspevinds comeback gett mersmak. ”Totte” satsar vidare och både kula och diskus kan bli grenar där han går framåt ytterligare.
På damsidan är det framförallt Amanda Nordin som visat vad hon kan i diskus. Nästa år kan det mycket väl bli 50-meterskast för hennes del.
När det gäller löpgrenarna är Skellefteå däremot steget efter Umeå. Det är egentligen bara Thea Norlund som kan utmana. Thea har slagit personliga rekord både på 800 och 1 500 meter. Gjorde dessutom en mycket intressant debut som hinderlöpare med ett nytt distriktsrekord som resultat.
Även hon satsar hårt mot junior-SM i Florahallen som avgörs 5-6 mars 2022.