Topplaget för svårt på nytt – Sunnanå föll

Sunnanå förlorade toppmötet mot Team TG med uddamålet efter ett missförstånd i backlinjen. “Det är ett skitmål som kommer från ingenstans. Som en blixt från klar himmel”, säger Sunnanås tränare Samir Kanlic.

Carolina Larsson gjorde en stark insats mot Team TG.

Carolina Larsson gjorde en stark insats mot Team TG.

Foto: Privat

Fotboll2021-10-02 22:28

Sunnanå förlorade med 1–0 borta mot serieledarna Team TG efter en jämn match.

– Matchen är väldigt jämn. Vi har initiativet i första halvlek. TG ligger rätt i sina positioner och inget av lagen skapar något. Men i den 41:a minuten slår deras back en långboll som dimper ner i vårt straffområde där det blir missförstånd och vi blir straffade. Det är ett skitmål som kommer från ingenstans. Som en blixt från klar himmel, säger Samir Kanlic.

Team TG:s mål i slutet av den första halvleken stod sig hela vägen och hemmalaget kunde vinna för tredje gången i år mot Sunnanå med 1–0.

– Andra halvlek är också jämn men de får lite mer medvind. I första halvleken hade vi medvind och i andra halvlek fick de medvind. Men i den 54:e minuten skapar vi en jättebra chans där Märta Wallström är fri med målvakten men skottet går utanför. Sen försökte vi lyfta fram i slutet men vi lyckades inte få in 1–1 och det känns jättetungt såklart, säger Kanlic.

Sunnanå drabbades även av ett skadeavbrott där målvakten Elsa Sundbom tvingades att kliva av. In kom Carolina Larsson som debuterade förra helgen där hon fick spela en kvart. 

– Carolina Larsson kommer in och gör det jättebra och håller nollan. Hon hade bara gjort 15 minuter i division I och kom in och höll nollan i 45 minuter mot serieledaren, säger Kanlic.

Fakta

Division I Norrland Dam

Team TG–Sunnanå SK 1–0 (1–0)

Mål: 1–0 (41) Amanda Westman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!