”Jag tänkte själv att om det blir bra blir det 1500”

Rekordmatchen blev en succé. Förutom tre nya poäng kunde Skellefteå FF räkna in en över 2000 personer stor publiksiffra med många glada miner som resultat. ”Det blir inte så jobbigt att plocka ihop”, säger klubbchefen Mattias Granström.

Det var över 2000 personer som samlades för att se IFK Luleå gästa Skellefteå FF under lördagen.

Det var över 2000 personer som samlades för att se IFK Luleå gästa Skellefteå FF under lördagen.

Foto: Johanna Salo

Fotboll2023-06-11 17:19

Det var inget rekord som slogs publikmässigt på Electrolux home arena, men när Skellefteå FF bjöd in till Rekordmatchen var det över 2 000 besökare som lockades för mötet mellan just FF och IFK Luleå.

– Det har varit bra. Vi vill att det ska vara barnens dag, för om barn får en positiv första bild av fotbollen kan det avgöra allt. Därför har vi försökt göra ett familjetema, och det känns som att det har varit lyckat, säger klubbchefen Mattias Granström.

Ni når upp i 2045 besökare, hur känns det?

– Det känns bra. Jag tänkte själv att om det är bra så blir det kanske 1500, så vi är väldigt nöjda.

Skellefteå FF:s vardagliga publiksiffror är sällan särskilt stora, men med stadens utveckling hoppas klubben att fler ska hitta till läktarna.

– Jag tror att fotbollen som publiksport kommer att växa i Skellefteå. Det händer ganska mycket i Skellefteå, och alla vet ju vad fotboll är, säger Granström.

Hur mycket tillskott ger en sådan här match?

– Det är klart att det ger oss bra, ett sådant här event. Det beror förstås på hur mycket näringslivet väljer att gå in med och stötta, men det betyder väldigt mycket för oss. Även om det bara är några kronor för dem så blir det mycket för oss.

Sammanfattat är klubbchefen nöjd med arrangemanget, och noterar att lite tur med vädret gör stor skillnad.

– Sedan vann vi i år, det gjorde vi inte i fjol och det gör också stor skillnad. Det blir inte lika jobbigt att plocka ihop då heller, säger Granström med ett leende.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!