Det var under förra sommaren som flyttlasset gick till södra Västerbotten för Remahl, som tidigare också firat stora triumfer som squashspelare.
– Tiden här i Umeå har varit helt fantastisk, jag trivs otroligt bra med fotbollen men även skolan och allt runt om. Jag har hamnat i väldigt bra miljöer för att utvecklas och är väldigt glad att klubben har trott på mig och låtit mig ta steg i föreningen, säger Remahl i samband med att A-lagskontraktet offentliggjorts av division I-klubben.
Under sin tid i UFC har det i huvudsak handlat om spel i P17- och U21-laget, även om han tidigare varit med och tränat med klubbens representationslag som så sent som 2020 spelade i superettan. Framöver har Remahl högt satta mål.
– Inför nästa säsong så går jag in med inställningen om att tävla på allra högsta grad med de andra målvakterna i A-laget för att inom en snar framtid försöka ta mig in som förstamålvakt i division I-laget. En annan målsättning är också att försöka ta mig till fler läger med Svenska fotbollsförbundet och försöka komma till några ungdomslandslagssamlingar.
Remahl hyllas också av klubbens sportchef, Adam Chennoufi.
– Linus har visat framfötterna från den dagen han kom in till vår verksamhet. Han är en otroligt ambitiös och driven kille som ställer höga krav både på sig själv och sin omgivning. Linus kommer passa väldigt bra i vår A-lagsmiljö och det ska bli väldigt intressant att följa Linus, säger han i ett pressmeddelande.