”Vi kommer ta en hel del poäng i höst”

Myckle reste ner till Östersund för att möta IFK Östersund. Ett motstånd i storform efter att ha vunnit de tre tidigare matcherna i ligan med en målskillnad på 12–0. Jämtlänningarna fortsatte på det spåret när man var numret för stort. “Trots resultatet gör vi en bra insats” säger Myckles tränare Lennart Larsson.

Det blev en tuff match för gulklädda Myckle.

Det blev en tuff match för gulklädda Myckle.

Foto: Petra Älvstrand

Fotboll2021-09-11 20:34

Även om resultatet inte gick Myckles väg i 4–0-förlusten mot IFK Östersund fanns det mycket positivt att ta med sig enligt Lennart Larsson.

– Det är en bra match rent taktiskt. De gjorde 1–0 i slutminuterna av första (halvleken). De hade mer boll men vi höll ihop laget och höll dem utanför oss. Vi lyckades även kontra till oss lite chanser. När de gjorde 2–0 i runt 55:e minuten tappade vi orken och de fick göra två mål till.

Resultaten har varit sämre under höstsäsongen än vad de var i början av säsongen. Men enligt Larsson är stämningen i laget på väg upp i samband med att skadeproblemen börjat minska. 

– Det känns som det är en helt annan energi i laget de senaste matcher. Vi kommer ta en hel del poäng i höst om vi fortsätter så här, summerar Larsson.
 

Myckle bytte in Ellen Rönnkvist som fick göra sin debut i division I efter att Paulina Larsson utgick med en skada.

– Ellen hoppade in och gjorde det jättebra, hon skapade lite chanser och så. Det är positivt, säger Larsson.

Det som inte suttit under hösten för Myckle är målskyttet.

– Det vi måste träna mer på är den sista passningen. Vi har fina lägen men vi har missat den sista passningen. Får vi till det så kommer det bli bra, avslutar en lugn och samlad Larsson

Fakta

IFK Östersund–Myckle IK 4-0 (1-0)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!