Laget mötte Clemensnäs hemma, på Älvsbacka IP, på måndagen och vann med 5-3 (2-1). Medle ligger på samma poäng som Norsjö i tabellen. Clemensnäs ligger på elfte plats.
Clemensnäs tränare Magnus Lindberg tyckte till om matchen:
- Vi gör en riktigt bra bortamatch, där vi stänger ner Medle helt i första halvlek och att vi ligger under är inte rättvist. Sedan kvitterar vi till 2-2 i andra halvlek och åker även på ett tveksamt bortdömt mål. Medle straffar oss också hårt och sätter sina lägen. Totalt sett är vi nöjda spelmässigt med vår insats i 90 minuter och fortsätter vi på detta sätt kommer poängen.
Hannes Vikberg stod för tre mål för Medle. Övriga mål för hemmalaget gjordes av Erik Altin och Alfred Brännström, målen för Clemensnäs gjordes av Alexander Lundgren 2 och Leo Nilsson.