Det var uppförsbacke direkt för Burträsk FF när de åkte för att möta Umedalens IF under torsdagen. Redan efter fyra minuter hade gästerna underläge, och bara två minuter senare var ledningen fördubblad.
Det var 3–0 i baken i halvtid, och gästerna hade det svårt att komma ikapp. Med två snabba i mitten av andra halvlek kunde Umedalen stänga matchen ordentligt, och gjorde det till 5–0.
Sunnanå, som mötte Sävar sent under torsdagen i DM, blev det spännande. Hemmalaget Sävar tog ledningen, och även om Lucas Lindfors hittade in till 1-1 precis innan paus hade hemmalaget ledningen med sig i halvtid efter ett straffmål.
Gästerna kom ikapp, även det genom ett straffmål, och gick också om. Men med tio minuter kvar kom kvitteringen från Sävar, och matchen behövde både förlängning och straffar för att avgöras.
Där klev Sunnanå fram. Det krävdes en fjärde omgång, men när Lucas Lindfors satte sin tredje fullträff för dagen och Isac Ljungholm räddade Sävars straff var det avgjort till Sunnanås favör.
FAKTA
Umedalens IF – Burträsk FF 5–0 (3–0)
Sävar IK – Sunnanå SK 3–4 e.str. (2–1)
Målen SSK: Lucas Lindfors (3), Abdulrauf Talipov.