I första halvlek var det Norsjö som tog greppet om matchen, med en 2-1-ledning. Men i andra halvlek kom Umgransele in i matchen. Laget hämtade i kapp underläget, och matchen i division 5 Västerbotten norra herr slutade 4-4.
Norsjös tränare Birger Norberg kommenterade matchen:
- Vi gör en riktigt bra borta match mot ett topplag i serien. Vårt unga lag visade än en gång att vi kan mäta oss med de bästa i serien. Med ledning tre gånger under matchen så borde vi kanske vunnit, men i det stora hela ett relativt rättvist resultat.
Umgranseles mål gjordes av Anton Ackermann 2 och Albin Aldehag 2, Norsjös av Emil Karlsson 2, Emil Näslund och Joel Stenlund.
Med en omgång kvar är Umgransele på andra plats i tabellen, och Norsjö är på sjätte plats.
Motståndare i sista omgången för Norsjö är Vebomark. Lagen möts lördag 28 september 14.00 på Rännaren.