När laget mötte Munksund-Skuthamn hemma på O'Learys Arena på söndagen kom tredje raka segern. Laget vann med 3-2 (1-2), och den tunga perioden laget varit inne i verkar vara över.
- En bra match av oss där vi har många bra aktioner. Lite slarvigt på målen vi släpper in men på det stora hela stabilt bakåt. Framåt skapade vi flertalet vassa målchanser och borde i ärlighetens namn ha gjort betydligt fler mål. Vi är just nu svårbesegrade då vi spelar bra som lag och har många med individuell skicklighet i laget, kommenterade Sunnanås lagledare Anneli Sundqvist.
I halvtid var Munksund-Skuthamn alltså i ledningen med 2-1. Men Sunnanå vände och vann.
Abdulrauf Talipov gjorde två mål och Jonathan Hultdin ett mål för Sunnanå, målen för Munksund-Skuthamn gjordes av Viktor Carlsson och Arvid Löfgren.
Det här var Sunnanås fjärde uddamålsseger den här säsongen.
Det här betyder att Sunnanå ligger kvar på fjärde plats i tabellen, och Munksund-Skuthamn på sjunde plats.
Nästa motstånd för Sunnanå är Kalix. Lagen möts tisdag 2 juli 18.00 på O'Learys Arena.