Fram till jul har det varit relativt enkelt att få en träningstid i antingen bollhallen på Norrvalla eller bolltältet på Morön.
Men efter nyår blir det svårare. Och det rejält.
För när försäsongen drar igång på allvar för fotbollens a-lagsverksamheter finns det endast 37 träningstider i veckan kvar för Skellefteås ungdomslag.
– Men då väljer de lag som spelar i vinterserien (P/F16–P/F19) först. Så efter det är det cirka 30 tider kvar till 247 ungdomslag, berättar Lennart Enmark, som är ordförande i fotbollens referensgrupp.
Vad säger du om det?
– Det är fruktansvärt. För det finns ju nästan inga ungdomstider kvar till lag som vill träna och röra på sig.
Referensgruppen hjälper Skellefteå kommun med hur tiderna ska prioriteras för varje förening.
– Det vi gör är att tilldela en förening ett antal tider utifrån hur många ungdomslag de har. Efter det får föreningen själv fördela sina tider till sina lag, berättar Enmark.
Morön har fått flest ungdomstider, fem stycken per vecka mellan vecka 2–10. Därefter kommer Kågedalens AIF och Sunnanå SK med fyra och Skellefteå FF med tre.
– Från ungefär vecka nio eller tio blir Norrvallas konstgräs och Guldvallen tillgängliga. Men det är först från ungefär vecka 15, när de gräsplaner som inte har uppvärmning tinar fram, som ungdomslagen börjar få träna ordentligt.
Hur är det med tider för a-lagsfotbollen?
– Alla får i stort sett träna. Tittar vi på de lägst rankade lagen, de i herrfemman och damtrean, så är det en tid per vecka på halvplan som gäller mellan veckan 2–10, om tiderna räcker.
När Norran når Micke Sundqvist på VFF är han först och främst glad att fotbollen går framåt och att väldigt många ungdomslag vill träna under vintertid.
– Vi har ökat under pandemin. 2020 hade vi 774 lag i hela Västerbotten. I år är den siffran uppe på 830.
Däremot delar han referensgruppens uppfattning när det kommer till halltider:
– Man kan sammanfattade det så här att den fullstora fotbollshallen som vi hoppas ska bli av om något år är väldigt, väldigt eftertraktad. Den skulle lätta på trycket enormt mycket, säger Micke Sundqvist.
Som Norran tidigare berättat planeras en fullstor fotbollshall att byggas, och tidigaste tas första spadtaget hösten 2023.
I dagsläget är det tänkt att den ska byggas på Norrvallas naturgräs, det vill säga där friidrotten huserar idag. Byggtiden är cirka två år.