J-O Larssons bilhall, Marin & Motors lokal, Friggskolan och nu Sjungande Dalens skolans uteutrymmen. Bouleklubben har fått flytta runt en hel del och de har aldrig riktigt fått känna sig hemma någonstans. För nu verkar det som om det kommer att bli en ny flytt för klubben.
– Nu ska även Sjungandelokalen rivas. Även om det, tydligen, kan ta några år, konstaterar Lindström.
Hur stöttar kommunen föreningen?
– Ansvariga hör av sig och informerar om situationen. De vill vårt allra bästa. Det är vi tacksamma för, säger Lindström.
Boule är sporten som växer snabbt i Sverige. Förbundet bildades 1977 och är sedan 31 år medlem i Riksidrottsförbundet. Antalet aktiva är omkring 15 000 spelare, varav 6 000 har tävlingslicens.
– Vi jobbar ständigt för att locka fler medlemmar och sudda bort stämpeln som pensionärssport. Boule passar alla åldersgrupper, konstaterar han.
Klubben har bland annat besökt Skellefteås skolor och berättat/gett ungdomarna möjlighet prova på sporten.
– Vi fick bra gensvar och vi tror att sporten kan gå ner i åldrarna. Boule passar alla åldersgrupper och det är ingen skillnad mellan kvinnor och män. Alla spelar mot alla. Tala om familjesport! säger Lindström.
Han påpekar också att boule är billigt, klubben lånar bland annat ut klot till spelare, och gemenskapen alltid är av mästarklass.
– Dessutom garanterar jag; ingen klagar på domarna! säger Lindström och skrattar gott.
Det mest aktiva i föreningen tränar/tävlar tre–fyra dagar i veckan.
– Efter två och en halv månads uppehåll känns det kul vara igång igen. Vi ser fram emot att tävlingarna drar igång.
Men framför allt är boule en social sport för spelarna.
– Många som blivit ensamstående söker sig till sporten. Vi är som en enda stor familj, konstaterar Rolf Lindström.
FAKTA
Guldstadens Bouleclub
Ålder: 25 år.
Antal medlemmar: 120.
Ålder: De flesta från 55 till 90 år.
Hemmaplan: Sjungande Dalens IP.
Sommarens stortävlingar på hemmaplan: Smarteys Cup 4 juli och Guldkannan 5 juli.
Styrelse: Ordförande Rolf Lindström, sekreterare Gunn Lindström, kassör Eric Oscarsson, ledamöter Börje Lindström och Valter Tjärnqvist, suppleant Gerdy Hjelte.