Som alla vet så blev det inget OS 2020 – och sedan dess har spelens vara eller icke vara varit en stor fråga. I veckan kom nya uppgifter. Under tisdagen sa nämligen chefen för OS i Tokyo, Yoshiro Mori, att sommarspelen ska genomföras oavsett hur coronapandemin utvecklar sig.
– Vi kommer garanterat att gå vidare med OS oavsett hur coronaviruspandemin utvecklas. Vi måste komma ifrån diskussioner om spelen ska hållas eller inte. Det handlar i stället om hur vi ska genomföra OS. Låt oss se det som ett nytt typ av OS den här gången, sa Mori under ett möte med Japans styrande parti, Liberaldemokraterna.
Naturligtvis goda nyheter för Persson och alla de andra aktiva som är aktuella för spelen.
– Man blir ju lite positiv när man läser att de tänkt köra med eller utan publik. Det känns som det kommer att bli av nu – men frågan är ju om alla länder kommer att kunna vara med, säger Person.
OS har för närvarande schemalagts från 23 juli till 8 augusti. Men kvaltävlingar i andra sporter har flyttats från mars till maj.
– Ja, jag vet inte än vad som händer. Vi har läger nästa vecka och då kommer vi säkert att snacka mer.
Tävlingar väntar i alla fall. Den 23 februari åker man till Qatar för två tävlingar under tre veckor med några dagars vila emellan. Men restriktionerna är stenhårda.
– Vi ska göra ett test en veckan innan. Sedan ett nytt test fyra dagar innan vi åker och ytterligare ett test när vi landar. På plats så ska vi testas var tredje dag.
Sedan blir det tävling i Kina i maj. Därefter ska truppen tas ut till OS.
– De går efter tävlingarna i Qatar och Kina och hur man spelat i ligan. Sedan får vi se om de får skicka tre eller fyra spelare. Men det vore konstigt om man inte kunde skicka med reserver till OS. Det vore som om en ishockeytrupp skulle åka med en målvakt, sex backar och tolv forwards.
I Frankrike pågår ligan för fullt och för Persson har det gått okej. Inte mer.
– Jag har 8–6 i matchkvot. I början hade jag 2–5 i matcher så det har gått bättre på slutet, säger Jon som också har skrivit på ett nytt tvåårskontrakt med Angers.
– Det var inte självklart. Jag snackade med en tysk klubb – men de ville att jag skulle bo där under säsong och just nu funkar det inte. Hade jag kunnat pendla så hade det inte varit självklart at jag stannat kvar i Frankrike.