En orgie i inställda mästerskap för Jon

Bordtennis 2020 har handlat mest om när och om mästerskap ska spelas. Nu har EM flyttats fram. "Det var smart", säger Jon Persson.

Det blir inga mästerskap för Jon Persson i år. Nu är det tredje inställt.

Det blir inga mästerskap för Jon Persson i år. Nu är det tredje inställt.

Foto: MARIO KNEISL

Bordtennis2020-09-07 18:24

Precis som i alla andra idrotter så har bordtennisen påverkats hårt av coronapandemin. Och faktum är att säsongen har blivit en orgie i inställda och framflyttade mästerskap.

Lag–VM har skjutits upp tre gånger och där är tanken att det ska spelas under januari eller februari 2021.

OS skulle redan ha spelats i Tokyo och är som bekant framskjutet till nästa år.

Ytterligare ett mästerskap är nu framflyttat. In i det längsta försökte det polska bordtennisförbundet kämpa för att kunna genomföra EM – men i augusti kom beskedet från ETTU (Europeiska bordtennisförbundet) och ITTF (Internationella bordtennisförbundet) att tävlingen skjuts upp. Anledningen till att mästerskapet skjuts upp sägs vara den ökning av covid-19-fall som nu syns i stora delar av Europa.

Det finns inget nytt datum för när mästerskapet ska spelas.

För Norsjösonen Jon Persson så är det bara att acceptera det som sker i världen.

– Det var rätt smart att de gjorde det. Det är ju inga andra tävlingar som går så det var väntat. Får en spelare corona så måste de ställa in och det hade varit märkligt om det blivit av, säger Persson.

Istället får han därmed ställa in siktet att vara som bäst nästa år.

– Om det funkar i världen så kommer förhoppningsvis att bli en massa mästerskap – om man blir uttagen så det är något att se fram emot – men det finns inte så mycket att göra åt saken just nu. Det är ju inte bara idrotten utan alla måste köpa läget. 

Annars har det inte blivit mycket spel för Persson alls – det handlar om några mindre turneringar i Sverige då allt internationellt spel blivit inställt. Alla tävlingar på touren har också varit inställda. 

– Men det har varit snack om att köra tre tävlingar under en månad på en plats i Asien. Men då går snacket om att det bara är vissa som ska bli inbjudna där. Men jag vet inte riktigt – det har mest varit spekulationer.

Persson är tveksam att det blir av.

– Det känns inte som om att det blir några tävlingar alls. De vill ju– men det blir ju svårt när det inte går att resa överallt än.

Istället väntar nu seriestart i Frankrike för Persson. Där planeras ligan att starta om en dryg månad.

– Den 20 oktober är det sagt att vi ska köra igång.

Tror du att det blir så?

–Nä, det vet jag inte. De säger att det blivit värre i Frankrike på slutet – så vi får se. Men igår körde de igång ligan i Tyskland så jag tycker att det borde kunna gå i Frankrike också.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!