Skellefteå BGK tog åtta av 14 poäng i Ö-vik

Skellefteå BGK var den gånga helgen på säsongens andra seriespel. En omgång med en rad jämna matcher där man både vann och förlorade. "En mentalt svår omgång", säger Mille Dybro.

Rutinerade Jan Olov Lindvall spelade bra för Skellefteå BGK.

Rutinerade Jan Olov Lindvall spelade bra för Skellefteå BGK.

Foto: Arvid Marklund

Bangolf2022-06-16 17:29

Skellefteå BGK placerade sig på en tredjeplats i tabellen i den första av tre omgångar i början av maj. Under helgen som var spelade man omgång två, där man liksom den första omgången, vann fyra av sju matcher. 

I den första matchen mötte man seriefavoriten Örebro i en jämn historia. Inför bana 18 så ledde Örebro med tre slag, en ledning som man tappade och SBGK kunde vinna matchen med ett slag.

– Det var en otroligt skön start på helgen, att vända och vinna på sista banan mot seriens bästa lag var otroligt härligt. Men sättet vi sedan följde upp tävlingen på var svagt, säger Mille Dybro och fortsätter.

– Efter det mötte vi Eskilstuna som kommit och bli lite av en skräckmotståndare. Först i Nyköping gjorde de sin bästa match mot oss och vi vår sämsta, och nu upprepade sig historien. En tung förlust. 

Efter det ryckte SBGK upp sig och tog två raka matcher rätt komfortabelt. PÅ söndagen började det senare kämpigt med två förluster i rad mot hemmalaget Örnsköldsvik och Skoghall, där man föll med ett slag mot Karlstadslaget. 

Laget avslutade därefter helgen med en ytterligare en vinst med ett slag, den gången mot Södertälje.

– Matcherna spelades på äventyrsgolfbanor för första gången någonsin, ett underlag som nästan ingen tävlat på, det gjorde det otroligt jämnt. Det var en mentalt svår omgång eftersom matcherna blev så jämna", avslutar Dybro.

Med en omgång kvar ligger SBGK på uppflyttningsplats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!