Wingerlis resa från doldis till en stor roll i laget

Andreas Wingerli har gjort en riktigt spännande resa den här säsongen. Han har på många sätt fått sitt stora genombrott den här säsongen, med 14 fullträffar. ”Det har fungerat väldigt”, säger Wingerli som siktar på ett långt slutspel.

Andreas Wingerli.

Andreas Wingerli.

Foto: Mikael Fritzon/TT

Sport2019-03-22 14:00
undefined
Andreas Wingerli.

Det har varit en ryckig säsong för AIK. Men 21-årige Lyckseleprodukten, Andreas Wingerli, har stuckit mer än tidigare. Hans utveckling har bara fortsatt framåt och årets säsong kan inte ses som något annat än stor succé.

– Framförallt början på säsongen har känts väldigt bra. Sedan kom en svacka poängmässigt, men visst har det fungerat bra.

Han har varit cementerad i fjärdeformationen. Trots det har han gjort 24 poäng varav 14 mål. Det är nästan en halv poäng per match. En prestation som blir ännu mer beundransvärd utifrån det faktum att han har fått väldigt sparsamt med möjligheter i powerplay.

– När jag väl har varit inne tycker jag att det har fungerat bra. Men tränarna får sätta upp det som de vill. Jag vill vara med och bidra på alla sätt som är möjliga och jag kan ju spela både offensivt och defensivt.

Du har tagit tydliga steg varje säsong, vad ser du för förklaringar till det?

– Svår fråga. Men sommarträningarna har varit väldigt bra i flera år nu. Jag har byggt lite varje säsong och det ger resultat. Sedan har det fungerat väldigt bra med Tommy också och känt väldigt bra förtroende.

Wingerli skrev på ett nytt kontrakt under säsongen och den här gången var inte AIK ensamma om att ha koll på 21-åringen.

– Det blir en helt annan sits än tidigare. Nu kunde jag ta mina egna beslut och hade jag velat testa något annat hade jag kunnat göra det.

Han har följts åt med Sebastian Ohlsson och på något sätt blivit lite extra ihopparad med honom. Det hänger ihop med att båda kommer från Västerbottens inland och är jämngamla. De bodde även ihop under Wingerlis första år under gymnasietiden. Wingerlis parshäst valde att testa på spel i Timrå istället den är säsongen.

Vad saknar du med Sebastian Ohlsson?

– Han var framförallt skridskostark, men i år har jag ju spelat mycket med Edwin Hedberg och det har ju varit ganska likt. Sedan har jag spelat runt med lite olika spelare, men det har fungerat bra. Så på så sätt har det inte varit så stort tomrum.

Årets säsong har varit jämn och lag har skiftat plats frekvent. Så att hitta något lag som sticker ut mer än något annat inför det stundande slutspelet är ingen lätt uppgift.

– Har ju svårt att sätta en riktigt favorit. De som är etta och tvåa, Färjestad och Luleå, är ju riktigt bra förstås och jag tycker att vi har spelat bra mot dem. Men det är inte lätt att ta fram en favorit bland alla.

undefined

AIK ställs mot Djurgården, ett välbekant lag med tanke på fjolårets batalj i semifinalen.

– Var fantastisk serie under fjolåret och jag ser fram emot att möta dem igen. Det är speciellt att spela på Hovet, det blir ju ett grymt tryck där. De jobbar riktigt hårt och är ett tufft lag. Kommer att bli riktigt kul.

AIK:s enorma framgångar de senaste tio åren har länge gjort att laget haft tydligt favoritskap omkring sig. Men de senaste åren har pressen utifrån inte varit lika stor.

– Vi har en bra chans även i år. Vi trodde verkligen på det vi gjorde förra säsongen även om många inte trodde på oss utifrån. Det var ingen som tvivlade i omklädningsrummet.

Om du bortser från Djurgården, finns det något lag du verkligen skulle vilja möta.

– Luleå skulle vara roligt att möta och slå ut. De har ju gjort en stark säsong och det är derby, så det vore riktigt roligt.

Slutspel innebär högre insatser i varje match. Wingerli är på väg in i sitt fjärde slutspel trots sin ringa ålder. De två senaste åren har han och hans formationer gjort avtryck.

– Jag älskar ju det här. Jag gillar att spela på känslor. Det är annars svårt att bara få, men i slutspel kommer det ganska fort. Spelare har duster med varandra och det häftiga är att de fortsätter genom en hel serie. Det tar inte slut för att en match tar slut.

Har du haft någon dust?

– Inte med någon speciell, utan jag försöker väl på alla möjliga.

I Djurgården, vilka ska du lägga extra tryck på?

– Kanske jag inte ska säga just nu, men nog har de några spelare som tycker att det är extra jobbigt när man följer upp och tacklar lite extra. Speciellt de som klockar mycket tid är det bra att jaga lite extra så de får det jobbigt i sju matcher.

Hur går det?

– VI vinner med 4-2 och avgör alltså hemma.

Vilka möter ni om ni tar er i final?

– Jag hoppas på Luleå. Om de tar sig så långt?

Andreas Wingerli

Född: 1997

Moderklubb: Lycksele SK

Stats: 52 matcher, 14 mål, 10 ass

Din drömresa?

– Att dra i väg på guldresa till USA.

Bästa resan du har haft?

– När man var lite mindre. Jag är väldigt förtjust att resa i väg med familjen. Cypern någon gång med familjen.

Vad tar du med dig?

– Jag kör mina hörlurar med brusreducering och nackkudde så jag kan sova på flyget.

Hur slutar slutspelsresan?

– Den slutar med att vi står på torget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!