Detta då konstgräset på Gammlia skadades i samband med att den skottades i förra veckan och nu står det klart att fotbolls-Umeå får räkna med att ha tillgång till en förkortad plan ett bra tag.
– Det blev en ganska rejäl reva, men arbetet pågår, säger Stefan Hildingsson på Umeå fritid till VK.
På tisdagen gick ett brev ut till alla klubbar som förklarade att det då skulle ta minst en vecka innan gräset var lagat – men att det mycket väl kan bli så att även matcherna nästkommande helg på planen också drabbas. I helgen är det dock med säkerhet kort plan som gäller.
Revan sitter i målområdet på ena sidan och planen blir då cirka 10 meter kortare.
– Vi har fått höra sju meter. Det är ju problematiskt, det blir konstigt att spela med en mittplan som inte är mittplan. Det blir svårt att orientera sig men det är bättre att spela än att inte spela. Det är bara att gilla läget, säger tränaren Fredrik Asplund.
Morön möter seriekonkurrenten Umeå IK, ett lag som de besegrat på försäsongen. Då med 3–1 i Piteå.
– Det var en match där Umeå förde spelet och hade bollinnehavet. Vi gör en bra försvarsinsats och håller dem borta från farliga chanser. Dessutom gör vi tre mål på bra omställningar. Vi spelade med ett väldigt ungt lag och det var verkligen full utdelning. Vi räknar med en betydligt tuffare match nu. Umeå är ett bra lag.
Det blir första matchen för de amerikanska importerna Haley Dowd och Katrina Guillou.
– Vi får se hur mycket de spelar då de just kommit in i regelbunden fotbollsträning.
Två andra nyförvärv, Albina Rrhamani och Parva Zarassi, gör sina tredje och fjärde match.
– Vi har mer spelare än vi haft tidigare, men saknar fortfarande fem spelare av olika anledningar. Det blir fler och fler för varje vecka som går. Vi ska vara redo när serien drar i gång.
Efter helgens match är det tre träningsmatcher kvar innan serien drar i gång om mindre än en månad.
– Vi har Sunnanå nästa helg, och Team TG helgen efter. I genrepet har vi svenska mästarna Piteå.
Även Moröns herrar spelar i Umeå i helgen. För Morön, som är nykomlingar i trean, väntar division III-kollegan Gimonäs.
"Det blir svårt att orientera sig."