Vegas vann hemma – expansionslaget närmare en Stanley Cup-final

Vegas Golden Knights vann hemma med 4–2 i den tredje Stanley Cup-semifinalen mot Winnipeg Jets. Expansionslaget leder matchserien med 2–1 och är därmed ett steg närmare att nå en sensationell final.

Foto: John Locher

Sport2018-05-17 06:38
undefined

Många hade nederlagstippat expansionslaget Vegas Golden Knights inför säsongen. Men Pierre-Edouard Bellemare, Oscar Lindberg och lagkamraterna har överraskat genom att ta en topplacering i den västra konferensen och sedan gå som tåget i slutspelet. Efter att ha förlorat den första semifinalen mot Winnipeg Jets vann Vegas den andra matchen på bortaplan och inatt besegrades på nytt det kanadensiska laget.

Jonathan Marchessault, som prickat formen, gav hemmalaget en flygande start när han satte 1–0 redan efter 35 sekunder.

Mark Scheifele kvitterade drygt fem minuter in i andra perioden, men Jets glädje varade inte länge. Bara tolv sekunder senare gav James Neal hemmalaget ledningen på nytt och när klockan stod på 8.13 gjorde Alex Tuch 3–1.

Mark Scheifele gav gästerna nytt hopp med en reducering bara sekunder in i tredje perioden, men när Jets i slutminuten plockade målvakten i jakten på kvittering, så satte istället Marchessault 4–2 i tom bur – med bara tre sekunder kvar av matchen.

Bellemare lämnade isen poänglös, men noterades för ett skott på mål, en tackling, ett täckt skott och en total speltid på 12.46. Lindberg var inte ombytt i nattens match.

Vegas målvakt Marc-André Fleury blev en av de stora matchhjältarna med sina 33 räddningar. Här nedan ser du hans otroliga dubbelräddning vid ställningen 3–2.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!