Dream On Silvio serverades ett lopp i fjärde par utvändigt och med 950 meter kvar till mål följde Christian Månsson med i tredjespår. På sista långsidan fick Dream On Silvio fortsätta själv i tredjespår och 500 kvar landade hon utvändigt om ledande Yam Hornline.
Det stod och vägde på upploppet, men den sista biten avgjorde Dream On Silvio knappt men säkert på 1.17,5/2 160 meter.
Bakom Dialog In, som mycket enkelt tog sin tredje raka seger, var det Per Gustafssons Digital River som avslutade bäst i V65-4. Han kom loss från innerspår 150 kvar och sköt till fint som tvåa på 1.18,1.
Leif Erikssons Provence Gel tappade mycket mark på en galopp i V65-avslutningen. Hon fick sedan en position i fjärde par invändigt och Leif hittade loss i utgången av sista sväng. Provence Gel hann fram till andrapriset på 1.17,3/2 140 meter.